مقالات و پایان نامه های سری سیزدهم

تحقيق – بررسی عوامل موثر بر جذب تورسیم و گردشگر به شهرستان سرعین- قسمت ۱۶

ب) مزایای غیرمستقیم:
از مزایای غیرمستقیم جهانگردی می توان از فعالیت های ساختمانی، صنایع دستی هنری، کشاورزی، باغ داری، ماهیگیری، خدمات و کالاهای مصرفی نام برد. از دیگر مزایای غیرمستقیم اقتصادی جهانگردی ، توسعه و بهبود تجهیزات زیربنایی مانند جاده ها، خطوط ارتباطی و سیستم های حمل و نقل است. (الوانی، پیروز بخت، ۱۳۸۵: ۱۲۳)
جنبه های زیست محیطی و اجتماعی ـ فرهنگی در گردشگری:
جنبه های اقتصادی، اجتماعی ـ فرهنگی و زیست محیطی گردشگری بین المللی بر قیمت ها، بویژه تورم، تبعات اجتماعی آن بر مردم کشورهای مقصد و نابودی منابع طبیعی (بویژه از جهت آلودگی محیط زیست) اثر دارد.
تاثیر عوامل زیست محیطی:
شامل صدمه هایی است که بر محیط طبیعی، به ویژه با توجه به حومه ای کردن اماکن طبیعی، رشد زیربناهای ارتباطی (مانند جاده ها و خیابان ها) و آلوده نمودن رودخانه ها و سواحل وارد می شود. با وجود این گردشگری منابع مالی برنامه های توسه راضی را تامین می کند؛ که ترکیبی از بازدیدها توسط گردشگران و نگهداری آنها و حتی بهبود اماکن گردشگری و جلب گردشگر است.
مشکل برخورد با این مسئله، حفاظت و نگهداری از اماکن گردشگری است که هنوز تعدادی گردشگر از آن محل استفاده می کنند. آمار سال ۱۹۹۴ یونسکو نشان داد که صنعت گردشگری اشتغال اصلی مردمی است که در اماکن تاریخی زندگی می کنند. با این آمار هفتاد مکان طبیعی برای گردشگری شناسایی گردید که بالغ بر ۴۰ میلیون گردشگر را در سال پذیرا بودند. حاصل این آمار نشان داد که گردشگری در مقایسه با کشاورزی نقش مهم تری در اقتصاد محلی بازی می کند.بااین وجود، بسیاری از مناطق ، گردشگری را تهدیدی برای حیات وحش و نباتات منطقه خود تلقی کردند، و دوباره سایر مناطق گردشگری هم اعلام کردند که زیربنای آنها برای کنترل آسیب های ناشی از گردشگری کافی نیست. سیاست‌های توسعه گردشگری در ارتباط با محیط زیست اهمیت روزافزونی پیدا کرده است و سازمان جهانی گردشگری تعداد زیادی از برنامه های زیست محیطی را به راه انداخته است. (الوانی، پیروز بخت، ۱۳۸۵: ۱۶۵)
بخش سوم :
معرفی شهرستان سرعین :
شهر سرعین در ۰۴/۴۸ درجه طول جغرافیائی و ۰۹/۳۸ درجه عرض جغرافیایی با مساحتی بیش از ۰۰۰/۲۸۰/۱ مترمربع در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر می باشد. قسمت عمده شهر در دره ای کاسه مانند که از شیب های ملایم دامنه های ارتفاعات سبلان بوجود آمده قرار گرفته است. اختلاف بالاترین نقطه آن با پایین ترین نقطه ۶۰ متر می باشد.[۱۱]
سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنی سرچشمه می باشد. در ادوار گذشته از این منطقه به نام های ساری قیه، سارقین، سرائین و تا نیم قرن پیش سرقین یاد می شده است و بعد از دهه دوم تاریخ معاصر به خاطر وجود آبگرم های معدنی مورد توجه قرار گرفته و نام سرقین به سرعین تبدیل شده است . در این دوره سرعین بصورت دهی توسط کد خدا که برطبق استشهاد محلی و با نظارت ژاندارمری انتخاب شده و به تایید فرمانداری اردبیل می رسید، اداره می شده است. شروع حیات شهری سرعین از اواخر دهه چهل با انتخاب شهردار و احداث خیابان ها و مسافرخانه ها آغاز شده و امروزه به صورت شهری سیاحتی کانون توجه جهانگردان و ایران گردان بی شمار می باشد. (مغانلو، ۱۳۸۲: ۱۱)
جاذبه های گردشگری سرعین :
سرعین با زیبایی وصف ناپذیر در دامنه زیبای سبلان قرار گرفته و با برخورداری از انواع جاذبه های گردشگری امکانات اقامتی، پذیرایی و تفریحی به عنوان یک قطب توریستی در کشور و حتی جهان مطرح است. غلیان ۱۱ چشمه آبگرم که هر کدام خاصیت طبی دارد، یکی از مهمترین عوامل این جاذبه هاست. با این توصیف به تشریح جاذبه های گردشگری سرعین می پردازیم .
آب گرم های معدنی :
آب گرم های معدنی یک مکان زیبای تفریحی برای جهانگردان به شمار می رود. امروزه معالجات بسیاری از امراض مانند رماتیسم ها (مفاصل) ، امراض جلدی و غیره به وسیله استحمام در آب گرم های معدنی به عمل می آید. به طوری که امروزه در اغلب کشورهای دنیا که آب های معدنی یافت می شود ابنیه مهم صحی و حمام های مخصوص با اصول علمی بنا شده و در فصول معین برطبق دستور اطباء مخصوص، بیماران و مبتلایان فوج فوج به نقاط مذکور مسافرت نموده و از راه استحمام به معالجه می پردازند.
این شهر به داشتن چشمه های آبگرم معدنی مشهور است و هر ساله هزاران تن از گوشه و کنار کشور به ویژه استان های هم جوار برای استفاده از این آب ها به این منطقه سرازیر شده به آب درمانی می پردازند. مهمترین آبگرم سرعین عبارتنداز:
۱- مجتمع آب درمانی سبلان :
مجتمع آبدرمانی سبلان یکی از کم نظیرترین آبدرمانی ها در خاورمیانه و آسیا می باشند. این مجتمع با زیربنای ۷۲۰۰ مترمربع در زمینی به وسعت ۲ هکتار در سال ۱۳۷۴ به بهره برداری رسید. این مجتمع آب درمانی در دو طبقه احداث شده است که طبقه اول مختص آقایان و طبقه دوم نیز مختص بانوان می باشد.
امکانات قسمت آقایان: استخر سرپوشیده به ابعاد ۱۸×۱۸ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر و ظرفیت ۲۰۰ نفر، ۶۵ واحد وان انفرادی با کاشی کاری های زیبا ، ۱۴ واحد آبگرم تحت فشار (جکوزی) ، سونای خشک دو واحد و سونای بخار یک واحد با امکانات جانبی د یگر مانند دوش، حوضچه کلر، دوش های انفرادی ۴۳ واحد، سالن پزشکی (فیزیوتراپی) مجهز به دستگاه های مرتبط، سالن انتظار با ظرفیت ۴۰۰ نفر با امکاناتی نظیر تلویزیون ، صندلی، غرفه لوازم بهداشتی و خوراکی، سالن نمازخانه با ظرفیت ۳۰۰ نفر، قسمت مدیریت و اتاق های اداری، رستوان و کافی شاپ ، رختکن و کفش داری قفل دار با ظرفیت ۴۰۰ نفر، اتاق ویژه با امکانات خاص جهت استفاده مهمانان و توریست های خارجی با پرسنلی مجرب و آشنا به زبان های خارجی عمدتاً انگلیسی در صورت لزوم و وجود مسافرین خارجی.
امکانات قسمت بانوان : قسمت بانوان در طبقه دوم قرار دارد و امکانات آن عبارتست از : استخر سرپوشیده ۲ واحد که یک واحد آن استخر آب ایستا به ابعاد ۷۰/۹×۶۰/۹ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر، استخر دیگر با آب در حال چرخش با ابعاد ۴۰/۷×۱۸/۵ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر می باشد. وان های انفرادی ۳۵ واحد، حوضچه های آبگرم تحت فشار (جکوزی) ۵ واحد، سونای خشک ۲ واحد و سونای بخار یک واحد، دوش های انفرادی ۲۰ واحد، سالن انتظار با ظرفیت ۲۰۰ نفر ، سالن نمازخانه و قسمت مدیریت و اداری با مدیریت خانم.
۲- مجتمع آبدرمانی بئش باجیلار:
این مجتمع در سال ۱۳۷۳ با زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع در قسمت شمالی سرعین احداث و افتتاح گردید که در حال حاضر بعد از مجتمع آبدرمانی سبلان، مجهزترین آبدرمانی این شهر می باشد. این مجتمع دارای استخر بزرگی به مساحت ۲۸۸ مترمربع با عمق ۱۴۰ سانتی متر، تعداد ۶ دوش انفرادی اجباری ۱۶ دوش عمومی، سونای خشک و سونای بخار هر کدام یک واحد، ۶ واحد جکوزی ، سالن فیزیوتراپی در طبقه فوقانی و سایر امکانات مانند: نمازخانه ، غرفه لوازم بهداشتی ، سالن انتظار ، رختکن و … می باشد.
۳- آبگرم معدنی گاومیش گلی:
آبگرم گاومیش گلی که پرآب ترین چشمه معدنی این شهر از لحاظ آب دهی و وسعت استخر آن می باشد که برروی کف دره واقع شده است. این آب معدنی دارای استخری به مساحت ۴۰۰ متر مربع با عمق ۱۳۰ سانتی متر و دارای امکاناتی نظیر: ۱۷ دوش آبگرم و سرد، سرویس بهداشتی ، رختکن با کمد قفل دار، بوفه لوازم آرایشی و خوراکی و … می باشد.
سایر آبگرم های معدنی سرعین عبارتنداز: ۴- آبگرم معدنی حمام شفا، ۵- آبگرم معدنی ساری سو، ۶- آبگرم معدنی قره سو، ۷- آبگرم ژنرال ، ۸- آبگرم معدنی قهوه خانه همت، ۹- آبگرم قهوه خانه یعقوب، ۱۰- آبگرم معدنی گوز سوئی، ۱۱- آبگرم معدنی پهنلو، ۱۲- آبگرم معدنی یل سوئی
۱۳- آب معدنی ارجستان : از این آب معدنی به دو صورت آب معدنی بسته بندی شده در قالب بطر ی های یک و نیم لیتری و نیم لیتری توسط کارخانه آب معدنی مس کو و همچنین به صورت چشمه ای دائمی که روی مظهر آب حوضچه ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده که آب آن بعد از پر شدن حوضچه بوسیله لوله ای به بیرون سرازیر شده و مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می گیرد. این آب معدنی دارای آب سرد بی بو با مزه گس گازدار بوده که عمده گردشگران آب آن را به مقدار زیاد به محل سکونت خود برده و آب آن را به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید استفاده می کنند. (مغانلو، ۱۳۸۲: ۴۰)
جدول ۱-۲- مشخصات آب های معدنی سرعین :

یک مطلب دیگر:   رابطه بین مدیریت مشارکتی و اعتماد با توجه به رهبری خدمتگزار- قسمت ...

برای دانلود متن کامل این فایل به سایت torsa.ir مراجعه نمایید.

You may also like...

آبگرم ها درجه حرارت میزان آب دهی در ثانیه (لیتر) خواص درمانی امکانات رنگ مزه آب
مجتمع آبدرمانی سبلان