مقالات و پایان نامه های سری سیزدهم

بررسی عوامل موثر بر جذب تورسیم و گردشگر به شهرستان سرعین- …

برخی از جاذبه های تاریخی و باستانی سرعین به شرح زیر می باشند:
تپه باستانی آناهیتا :
تپه باستانی آناهیتا که طی شماره ۱۹۷۶ به ثبت آثار ملی رسیده است در طی سالیان آز آن به اسامی آناهیتا، سارقین سرقین، زرتشت یاد می شده است که اکنون در بین اهالی شهر به آناهیتا معروف می باشد. این تپه باستانی که در قسمت غربی شهر قرار گرفته است ، بررسی جزئی انجام گرفته در آن و اشیاء و سفال های بدست آمده در بین لایه های خاک تپه و حوالی آن قدمت آن را به اواخر هزاره دوم و هزاره اول قبل از میلادی می رساند.
در مورد این تپه باستانی در کتاب اردبیل در گذرگاه تاریخ چنین آمده است : «چند سال پیش در آنجا دیوار قلعه ای کهنه پیدا شده است . در قسمتی از آن خشت هایی به طول ۴۰ سانتی متر و به عرض ۱۵ سانتی متر که با ملات های گلی برروی پایه های سنگی به کار رفته ظاهر گشته است که این خشت ها از حیث شکل و اندازه شبیه خشت هایی بوده است که در دیوار معروف کرمانشاه بین آن شهر و طاق بستان به چشم می خورد و و متعلق به دوره ساسانیان می‌باشد.» (صفری، ۱۳۷۰: ۱۳)
در اثر خاکبرداری از تپه جهت کاه گل مالی خانه ها به علت مرغوبیت خاک قسمتی از تپه و دامنه و حتی دیوارهای اشاره شده را از بین برده اند. ولی در اثنای همین خاکبرداری ها سکه و اشیاء و سفال های قدیمی زیادی پیدا شده است. مجموعه این موارد و مطالب حاکی از اهمیت و عظمت آثار موجود در سطح و دل خاک تپه بوده و از مناطق و مکان های مورد توجه ساکنان قدیم این دیار بوده است.
آتشکده آذر فریق :
آتشکده آذر فریق بر فراز تپه باستانی که امروزه خرابه هایی از آن باقی مانده است ، نشان و یادگاری از رونق این منطقه در دوران های تاریخی گذشته ایران و آذربایجان می باشد. در حال حاضر بر اثر عوامل طبیعی در کنار سایر عوامل نظیر ساخت و سازها برفراز تپه باستانی باعث از بین رفتن تدریجی بنای آتشکده شده است . ولی تپه باستانی آن به صورت تپه ای مرتفع در داخل روستا به خوبی نمایان است . براساس روایت ها و اسناد تاریخی این مکان از مراکز مهم و مقدس آئین زرتشتی خصوصاً در دوران ساسانیان بوده است و معبدی هم در آنجا بوده که از بین رفته و آثاری از آن باقی نمانده است ، بنا به روایاتی جز زنجیری از آن.
دهکده صخره ای ویند کلخوران :
در فاصله ۵/۴ کیلومتری سرعین روستای ویند کلخوران با آثار باستانی نظیر دهکده صخره ای استثنائی و شگفت انگیز، جاذبه ها و مناظر طبیعی در امتداد دره زیبای ورنیاب، روستای زلزله زده، گورستان هایی متشکل از سنگ قبور دیدنی مربوط به ادوار گذشته قرار دارد که مجموع موارد ذکر شده باعث شده این مکان به صورت موزه ای تاریخی ، هنری و طبیعی در آید.
از دیگر جاذبه ها و آثار تاریخی سرعین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– معماری های صخره ای گنزق
– گورستان های تاریخی سرعین
– دهکده سنگی و زیرزمینی ویندکلخوران
– غار و پناهگاه نظامی گلستان
– آرامگاه امامزاده عبدالله (ع)
– مقبره امام زاده سید ابوالقاسم (ع)
مراکز و تسهیلات اقامتی سرعین:
هتل بین المللی لاله (۴ ستاره) : هتل لاله دارای ۹۷ واحد اقامتی می باشد که از این تعداد ۸ واحد سوئیت ۸ واحد اتاق تو در تو (کانکت) می باشد. از امکانات و تسهیلات ویژه این هتل می توان به سالن کنفرانس ، کافه سنتی، کافه تریا، کافی شاپ، رستوران، غرفه بازی های کامپیوتری ، صنایع دستی، لوازم آرایشی و بهداشتی، بانک رفاه کارگران با کد ۱۱۶۳، تاکسی سرویس، و اجرای موسیقی زنده در ایام گردشگری اشاره کرد.
هتل چالدران (۴ ستاره): هتل چالدران دارای ۶۰ واحد اقامتی که از این تعداد ۱۲ واحد سوئیت و بقیه به صورت اتاق می باشد. از امکانات و تسهیلات ویژه این هتل: آمفی تئاتر، کافی شاپ در داخل و بیرون هتل، انواع زمین ورزشی برای آقایان و بانوان، سالن کنفرانس ، پارک کودک، سینمای تابستانی ، کافه تریا، رستوران، غرفه های لوازم مورد نیاز مهمانان، سفره خانه سنتی، استخر آب معدنی، اجرای جنگ شادی و موسیقی زنده ونمایش مسابقات مهم جهانی و کشوری برروی پرده آمفی تئاتر.
برخی دیگر از مراکز و تسهیلات اقامتی این شهر عبارتنداز: هتل رز(۲ ستاره)، هتل سپید(۲ ستاره)، هتل هما (۲ ستاره)، هتل ساسان (۲ ستاره)، هتل دنیز(۲ ستاره)، هتل مرمر(۱ ستاره)، هتل آپارتمان ارشاد، هتل آپارتمان خیام، هتل آپارتمان دریا، هتل آپارتمان امید ارشاد، هتل آپارتمان سالار، هتل آپارتمان آرتا، هتل آپارتمان ماهان، هتل آپارتمان ارک، هتل آپارتمان مهدی، هتل آپارتمان آیلار، هتل آپارتمان نگین، هتل آپارتمان حمید. همچنین این شهرستان دارای ۹۴ مهمانپذیر می باشد که هر کدام با امکانات و تسهیلات ویژه در خدمت گردشگران می باشد. (مغانلو، ۱۳۸۲: ۱۲۰)
جدول ۲-۲- آمار تعداد گردشگران داخلی و خارجی وارده به استان اردبیل طی ده سال گذشته

یک مطلب دیگر:   تحقيق - بررسی عوامل موثر بر جذب تورسیم و گردشگر به شهرستان سرعین- قسمت ۱۶

منبع فایل کامل این پایان نامه این سایت pipaf.ir است

You may also like...

سال تعداد گردشگران داخلی تعداد گردشگران خارجی
۱۳۷۸ ۲۴۵۷۲۳۰ ۹۸۴۰
۱۳۷۹ ۳۰۵۹۰۸۰ ۱۲۴۳۵
۱۳۸۰