مقالات و پایان نامه های سری سیزدهم

متن کامل – بررسی عوامل موثر بر جذب تورسیم و گردشگر به شهرستان سرعین- قسمت …

۴۴۲۴۰۰۰۰

۲۷۶۵۰

منبع: سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل
جاذبه های گردشگری مناطق اطراف سرعین:
در این قسمت به معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان های استان که شامل : اردبیل ، بیله سوار، پارس آباد، خلخال، کوثر، گرمی، مشگین شهر، نیر و سرعین می باشد، خواهیم پرداخت. لازم به توضیح است ، با توجه به اینکه جاذبه های گردشگری در سطح استان ، بسیار زیاد بوده و وارد شدن به جزئیات آن موجب طولانی شدن بحث خواهد شد، به همین خاطر به صورت کلی به معرفی این جاذبه ها خواهیم پرداخت. ضمناً با توجه به اینکه در مورد سرعین قبلاً بحث شده است از توضیح مجدد آن صرف نظر می شود.
جاذبه های گردشگری اردبیل:
اردبیل از جمله زیباترین و پرجاذبه ترین شهرهای ایران به لحاظ تنوع آثار و جاذبه های گردشگری و تاریخی بشمار می رود. این شهر به علت قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم از رونق اقتصادی بسیاری برخوردار بوده است . اردبیل در ۵۷۸ کیلومتری تهران، ۲۱۰ کیلومتری تبریز، ۴۰ کیلومتری مرز ایران و جمهوری آذربایجان در دشت مسطح و هموار قرار دارد.
مجموع بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی مربوط به دوره ایلخانی و صفوی، موزه مردم شناسی ، ۶ باب حمام مربوط به دوران صفوی و قاجار، ۱۱ پل تاریخی مربوط به دوران صفوی و قاجار، مجموعه بازار سرپوشیده اردبیل، مسجد جمعه متعلق به دوره سلجوقی، مسجد میرزا علی اکبر مرحوم مربوط به دوره قاجار، امام زاده صالح و قیز امام زاده سی (حلیمه خاتون)، مجتمع توریستی شورابیل، موزه حیات وحش ، دریاچه تفریحی و توریستی نئور، آبگرم و آبشار سردابه ، مقبره شیخ جبرائیل(پدر شیخ صفی الدین اردبیلی در محله کلخوران اردبیل)، رودهایی نظیر: بالیغلوچایی، قوری چای و قره سو، صنایع دستی نظیر: گلیم، جاجیم، ورنی، شال، مسند، سفال، صنایع چوبی، مصنوعات چرمی و قالی و سوغات هایی نظیر: عسل، سرشیر، حلوای سیاه و… از جاذبه های گردشگری این شهرستان می باشد.
جاذبه های گردشگری شهرستان بیله سوار:
۱- کاروانسرای مخروبه در منطقه شورگل خروسلو
۲- مزار سربازان گمنام شهریور ۱۳۲۰ داخل شهر
۳- تپه دمیرچی واقع در ۲ کیلومتری شهر
۴- شهر کندویی در روستای پتلقان
۵- درخت چنار مشهور به پیربابا در خروسلو
۶- شکارگاه کوه های خروسلو، سواحل رود ارس و بالها رود
۷- قیز قلعه سی (قلعه دختر) در روستای انجیرلو، ۱۷ کیلومتری گرمی به بیله سوار کنار رودخانه برزند مربوط به دوره اشکانی و ساسانی
۸- کشترازهای زیبای دانه های روغنی و غلات
جاذبه های گردشگری شهرستان پارس آباد :
۱- قلعه اولتان در ۱۵ کیلومتری غرب پارس آباد واقع در ضلع شمالی اولتای و کنار رود ارس.
۲- تپه نادری در داخل شهر اصلاندوز روبروی بخشداری، تقاطع رود ارس و دره رود (یورت دره سی)
۳- تپه های باستانی متعددی از جمله عودجه در ۱۱ کیلومتری اصلاندوز و قیزیل تپه در روستای اسلام آباد پیرایوتلو ۱۲ کیلومتری غرب پارس آباد.
۴- دریاچه زیبای شهرک آیت الله غفاری در محل کشت و صنعت مغان
۵- کناره های زیبا و دیدنی رود ارس با حدود بیش از۲۰۰۰ جزیره کوچک و اکوسیستم طبیعی و از مناطق بکر گردشگری محسوب می شود.
۶- باغات میوه کشت و صنعت مغان
۷- قشلاقات بخش عمده ای از ۳۲ طایفه شاهسون در حوزه این شهرستان واقع شده که در جهت مطالعات سنت های اصیل عشایر از اهمیت خاصی برخوردار است.
جاذبه های گردشگری شهرسان خلخال:
گردنه زیبای جنگلی اسالم به خلخال، چشمه ازناو، تفرجگاه اندبیل، پل پردیس، چشمه میرعدیل، غار جلال آباد، موزه خلخال، شکارگاه های هشت جین، دره مشگول و آق داغ، آبگرم های گرم خانه، خوشنامه، تیل، آبشار نره گر، آبشار نوده، قلعه خشتی گیلوان، جاذبه های طبیعی و گردشگری آق داغ، امامزاده سیداحمد معراجی، امامزاده کلور، مقبره شیخ محمد قزوینی در هشتجین، مهمترین رودهای خلخال عبارتنداز: قزل اوزن، امام رود سنگ آباد، آرپاچائی ، هروآباد بوده و پرآب ترین حوزه اردبیل یعنی قره سو از ارتفاعات آن سرچشمه می گیرد.
صنایع دستی خلخال در میان تولیدات دستی استان به خاطر مرغوبیت معروف بوده و از عمده ترین آن ها جاجیم که شهرت جهانی دارد، شال بافی ، گلیم و ورنی، خورجین، قالی، گیوه و جوراب می باشد.
جاذبه های گردشگری شهرستان گرمی:
منطقه گرمی از کهن ترین مناطق مسکونی آذریایجان می باشد و بنای اولیه آن توسط تیره هایی از قوم پارت (اشکانی) گذاشته شده است . رودهای مهم آن زینگیر (تپه چایی) زینگیاد (شور دره) گرمی چائی (تولون) و برزند چائی (ساری قمیش) می باشد. شال بافی در اجارود و روستاهای تابعه، ورنی و گلیم ریز فرش نما از جمله اصیل ترین و مرغوب ترین تولیدات صنایع دستی استان می باشد.
برخی از جاهای دیدنی این شهر عبارتنداز:
۱- تپه باستانی خرمن مربوط به قبل از اسلام .
۲- گورهای اشکانی گرمی
۳- اجاق برزند و آلازار
۴- شاه تپه سی
۵- دریاچه گیلارلو حدود ۱۰ کیلومتری شرق گرمی
۶- زیارتگاه سیدمیرزاده

You may also like...