پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه رابطه بین دارایی های نامشهود ثبت شده و بازده حقوق صاحبان سهام در بورس اوراق بهادار

عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مدل بندی ارتباط بین دارایی های نامشهود و عملکرد شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-11- روایی و پایایی پژوهش

پژوهش همواره با اندازه­گیری سر و کار دارد. هر ابزار اندازه­گیری بایستی دو ویژگی مهم داشته باشد: روایی و پایایی. هر پژوهشگر بایستی روایی و پایایی ابزار اندازه­گیری خود را مشخص کرده و آن را در گزارش پژوهش خود ذکر کند. اگر ابزار اندازه­گیری مورد بهره گیری در یک پژوهش دارای روایی و پایایی نباشد، به نتایج آن نمی­توان اعتماد نمود (بیابانگرد، 1384).

مقصود از روایـی آن می باشد که وسیـله اندازه­گیری بتواند خصیصه و ویژگی مورد نظر را اندازه­گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت می باشد که اندازه­گیری­های نامناسب و ناکافی می­تواند هر پژوهش علمی را بی­ارزش و ناروا سازد (خاکی، 1382: 288). اعتبار درونی پژوهش یا روایی به این معنی می باشد که آیا متغیر مستقل واقعا در متغیر وابسته تغییر ایجادکرده می باشد یا خیر. بعضی عوامل مانند تفاوت در ویژگی­های شرکتهای مطالعه شده، مانند نوع صنعت، مالکیت و اندازه شرکت­ها می­توانند بر اعتبار درونی پژوهش تاثیر منفی بگذارد. که از این میان، نوع صنعت و اندازه در این پژوهش کنترل شده می باشد.

پایایی یک وسیله اندازه­گیری، اکثراً به دقت نتایج حاصل از آن تصریح می­کند. پایایی به دقت، اعتمادپذیری، ثبات یا تکرارپذیری نتایج آزمون تصریح می­کند(خاکی، 1382: 292). اعتبار برونی پژوهش یا پایایی که قابلیت تعمیم دادن نتایج پژوهش می باشد نیز می تواند تحت تاثیر بعضی عوامل قرار بگیرد. پس این پژوهش در یک دوره 12 ساله از سال 1380 تا 1391 مطالعه شده می باشد. عوامل متعددی مانند عدم ثبات اقتصادی و مسایل سیاسی وجود دارند که می­توانند منجر به نتایج متفاوتی برای سال­هایی به غیر از دوره مورد مطالعه شوند. همچنین مکان مورد مطالعه که بورس اوراق بهادار تهران می باشد از دیگر عوامل محدود کننده پایایی پژوهش می باشد. پس تسری نتایج به سایر سال­ها و دیگر محیط­ها بایستی با احتیاط و در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و سیاسی صورت گیرد. به مقصود روایی و پایایی مدل­های بدست آمده از شاخص­های آماری مربوط که در بخش­های پیشین ذکر گردید، بهره گیری شده می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با در نظر داشتن سوال­های مطرح شده در بخش­های پیشین، اهداف این مطالعه به تبیین زیر می باشد:

  • مطالعه اهمیت گزارشگری دارایی­های نامشهود شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با در نظر داشتن ارزش بازار این شرکت­ها،
  • مطالعه تاثیر ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • مطالعه تاثیر دارایی­های “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پیشنهادهایی در خصوص شناسایی و یا عدم شناسایی اقلام نامشهود و اصلاح عملیـات گزارشـگری شـرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی ارتباط بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به مقصود پیش­بینی عملکرد.

این اهداف هم برای کلیه شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم برای هر صنعت دنبال خواهد گردید.

[1]– Unregistered Intangibles

مدل بندی ارتباط بین دارایی های نامشهود و عملکرد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *