پایان نامه ارشد

پایان نامه رشته حسابداری: ارتباط بین دارایی های نامشهود ثبت شده و ارزش افزوده اقتصادی در بورس اوراق بهادار

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی ارتباط بین دارایی های نامشهود و عملکرد شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-8-2- متغیرهای وابسته

متغیرهای وابسته مورد مطالعه در این پژوهش شامل چهار شاخص­ مالی عملکرد- بازده دارایی­ها، بازده حقوق صاحبان سهام، بازده سرمایه­گذاری شـده و سـود خالص-و همچنین یکی شاخص­های اقتصادی عملکرد- ارزش افزوده اقتصادی- هستند.

علت بهره گیری از بازده دارایی­ها و بازده حقوق صاحبان سهام این می باشد که این دو معیار از مطلوب­ترین و گسترده­ترین معیارهای مورد بهره گیری برای ارزیابی عملکرد می باشد (دی­وت و دوتویت[1]، 2007: 60). همچنین مطالعات زیادی از بازده حقوق صاحبان سهام (ژانگ، 2003؛ دی­وت و دوتویت، 2007؛ داموداران[2] ، 2007) و بازده دارایی­ها برای محاسبه عملکرد بهره گیری کرده­اند (استی­پیر و آدت، 2011؛ عباسی و گلدی صدقی، 1389 ؛ نمازی و ابراهیمی، 1388 و مهدوی و قربانی، 1391). به مقصود جامعیت معیارهای عملکرد در این مطالعه از سود خالص پس از مالیات (همانند بولـن، 2005 و مهدوی و رستـگاری،‌ 1386) و بـازده سرمایه­گذاری شده (داموداران، 2007) نیز بهره گیری گردید. جدول شماره 3-3 نحوه محاسبه متغیرهای وابسته را نشان می­دهد.

همچنین به مقصود سنجش عملکرد اقتصادی از معیار ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده بازار بهره گیری گردید. استیوارت (1994) معیاری از عملکرد را با نام “ارزش افزوده اقتصادی” معرفی نمود که تمام افزایش­ها یا کاهش­ها را در ارزش شرکت در نظر می­گیرد. پژوهشگران عقیده دارند که معیار ارزش افزوده اقتصادی، می­تواند به عنوان جانشین سرمایه فکری در نظر گرفته گردد (بونتیس، 1998 و چن و داد، 1997). در نتیجه پژوهشگران زیادی (مانند بونتیس، 1998 و چن و داد، 1997) نیز از ایـن متغیر به عنوان شاخصی از اقلام نامشهود بهره گیری کرده­اند. همچنین ارزش افزوده اقتصادی توانایی پیش­بینی سود عملیاتی دوره بعد را داراست (مهدوی و رستگاری،‌ 1386). به همین دلیل از این متغیر برای سنجش عملکرد بهره گیری گردید. استیوارت (1994)، لن و ماخیجا (1996)، بونتیس (1998)، چن و داد (1997)، نمازی و قربانی (2010)، مهدوی و رستگاری‌ (1386)، مهدوی و حسینی ازان آخاری (1387) نیز از این متغیر در پژوهش خود بهره گیری کرده­اند. به دلیل اینکه فرمول محاسبه ارزش افزوده اقتصادی سنتی حداقل از نظر تئوری بر فرمول محاسباتی ارزش افزوده اقتصادی پالایش شده ترجیح دارد (فرگوسن و لیستسکو[3]، 1999) ، پس از فرمول سنتی ارزش افزوده اقتصادی برای محاسبه این متغیر بهره گیری گردید.

یک مطلب دیگر:   رابطه بین دارایی های نامشهود ثبت شده و بازده حقوق صاحبان سهام در بورس اوراق بهادار - پایان نامه ارشد

همچنین علت بهره گیری از معیارهای اقتصادی مذکور، بکارگیری این معیارها در پژوهش­های داخلی (مانند نمازی و قربانی، 2010؛ مهدوی و رستگاری‌، 1386) می باشد.

[1]– De Wet and Du Toit

[2] -Damodaran

[3] – Ferguson and Leistikow

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با در نظر داشتن سوال­های مطرح شده در بخش­های پیشین، اهداف این مطالعه به تبیین زیر می باشد:

  • مطالعه اهمیت گزارشگری دارایی­های نامشهود شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با در نظر داشتن ارزش بازار این شرکت­ها،
  • مطالعه تاثیر ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • مطالعه تاثیر دارایی­های “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • ارائه پیشنهادهایی در خصوص شناسایی و یا عدم شناسایی اقلام نامشهود و اصلاح عملیـات گزارشـگری شـرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی ارتباط بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به مقصود پیش­بینی عملکرد.

این اهداف هم برای کلیه شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم برای هر صنعت دنبال خواهد گردید.

[1]– Unregistered Intangibles

مدل بندی ارتباط بین دارایی های نامشهود و عملکرد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *