پایان نامه ارشد

مقاله رایگان پایان نامه رشته حسابداری: عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

عنوان کامل پایان نامه :

 عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

قسمتی از متن پایان نامه :

5-4-2)سهام رشدی[1] پیش روی سهام ارزشی[2]

نتیجه مطالعات زیادی نشان داده می باشد که سرمایه­گذاران در سراسر جهان به گونه سیستماتیک سهام ارزشی را به شکل نادرستی قیمت­گذاری می­کنند .

کارلوکاپوال [3]، یان راولی[4]  و ویلیام شارپ  شش کشور را بین ژانویه 1981 و ژوئن 1992 مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که سهام ارزشی از سهام رشدی به گونه متوسط در هر کشور عملکرد بهتری دارند .

لوئیس ساندری[5]  نیز شش کشور را بین سال های 1980 تا 1993 مورد مطالعه قرار داد و دریافت که سهام ارزشی از سهام رشدی در هر کشور عملکرد بهتری دارد .

جان چیسولم[6]  به مطالعه سهام در کشورهای فرانسه ، آلمان ، ژاپن و انگلستان طی سال های 1974 تا 1989 پرداخت . سهام براساس نسبت قیمت به ارزش دفتری به 5 دسته تقسیم شده و هر سال تجدید نظر می­شوند . در هر کشور پنجک نسبت قیمت به ارزش دفتری پائین عملکرد بهتری داشت . تفاوت در بازده مرکب سالانه در فرانسه و ژاپن بیش از 10 درصد برای دوره مورد مطالعه بود .

چیسولم همچنین سهام را براساس نسبت P/E تقسیم بندی نمود و به نتایج مشابهی رسید. به نحوی که سهام با P/E پائین عملکرد بهتری ، به ویژه در انگلستان داشتند .

مایکل کپلر[7]  عملکرد شاخص 18 کشور را طی سال های 1969 تا 1989 مورد مطالعه قرارداد . شاخص­ها براساس بازده سود تقسیمی به 4 دسته تقسیم شده و فصلی تجدید می­شوند. چه بر حسب پول داخلی و چه دلار، سودمندترین راهبرد متعلق به بالاترین چارک بازده سود تقسیمی شاخص­ها بود. محققین اخیراً نیز به نتایج مشابهی در بازار سهام کره رسیده­اند. از سال 1982 تا 1993، نسبت های ارزش دفتری به ارزش بازاری وفروش به قیمت با عملکرد رابط مثبتی داشته­ اند.

6-4-2)نوسان پذیری بالای دارایی ها در مقایسه با ارزش های بنیادی

بر این اساس ارزش ذاتی سهام که با بهره گیری از مدل های منطقی بدست می آید با قیمت سهام تفاوت زیادی دارد. در واقع مبناهای مورد بهره گیری در این مدل ها (هم زیرا سود تقسیمی) نمی تواند حرکات قیمت سهام را توجیه کند(خواجوی و قاسمی ، 1384). مطالعه شیلر[8] (2003) بر روی تغییرپذیری بازار سهام نشان داد که قیمت سهام با آن چیزی که از یک مدل منطقی بر اساس خالص ارزش فعلی مورد انتظار سودهای تقسیمی بدست می آید ، تفاوت زیادی دارد. سودهای تقسیمی و دیگر مبناها نمی توانند حرکات قیمت سهام را توجیه کنند.

7-4-2)اثر تقویمی[9]

بعضی از بی قاعدگی های نظاره شده در بازار را می توان به بعضی از دوره های مشخص زمانی در طول سال مربوط دانشت. به نظر می رسد ، ماه ژانویه به گونه سیستماتیک بازدهی سهام عادی بالاتری نسبت به سایر ماه های سال داشته باشد، که از بین انواع بی قاعدگی ها یکی از گسترده ترین مواردی می باشد که شناسایی شده می باشد. به نظر می رسد که این اثر در 5 روز تجاری نخست ماه ژانویه اتفاق می افتد و نیز این اثر اغلب در سهام شرکت های کوچک بورس متمرکز می گردد. (نظری و فرزانگان ، 1390)

دونالدکیم پایداری ماه به ماه اثر اندازه را برای تمام شرکت های بازار بورس آمریکا و بازار بورس نیویورک با داده­های سال های 1963 تا 1979 مورد مطالعه قرارداد. یافته­های کیم از وجود اثر معنادار اندازه طرفداری می­کند (5/30 درصد بازده اضافی اندازه کوچک) . با این حال، چیزی در حدود نیمی از این اثر اندازه در ژانویه اتفاق افتاده می باشد و بیش از نیمی از مانده اضافی ژانویه در طی 5 روز اول معاملاتی آن ماه رخ داده می باشد . عملکرد قوی در ژانویه بوسیله سهام شرکت کوچک به عنوان اثر ژانویه شناخته می­گردد.

فیض آبادی فراهانی (1390) به مطالعه وجود ارتباط بین اندازه و نرخ بازده سهام فروردین ماه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پرداخت. یافته های این پژوهش نشان داد که نرخ بازده سهام در فروردین ماه در شرکت های کوچک بیش از شرکت های بزرگ می باشد. هم چنین نتایج وی حاکی از آن بود که نرخ بازده سهام در فروردین ماه در شرکت های کوچک که در مرحله بلوغ هستند ، در مقایسه با شرکت های کوچک که در مرحله رشد هستند ، کمتر می باشد.

8-4-2)شتاب کوتاه مدت[10]

شتاب کوتاه مدت عبارت از خود همبستگی مثبت بازده های سهام در کوتاه مدت برای سهم چه به صورت یک شرکت و چه به صورت کل بازار می باشد(خواجوی و قاسمی ، 1384). جیگادیش و تیتمن (1993) شواهدی از حرکات کوتاه مدت قیمت بازار سهام ارائه کردند. آنها دریافتند که بعضی تغییرات قیمت سهام که طی یک دوره 6 تا 12 ماهه باقی می ماند ، به صورت نمونه ای به وسیله حرکات آتی در همان مسیر دنبال می گردد.

[1] Growth Stocks

[2] Value Stocks

[3] Carlocapual

[4] Ian  Rowley

[5] Lewis A.Sanders

[6] John R.Chisolm

[7] Michael Keppler

[8] Shiller

[9] Calendar Effect

[10] Short-term Momentum

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های پژوهش:

پرسش این پژوهش آن می باشد که آیا عدم اطمینان اطلاعاتی باعث تشدید واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران می گردد؟با در نظر داشتن آنکه برای مطالعه وجود واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، سودآوری راهبرد معاملاتی شتاب بایستی مورد مطالعه قرار گیرد پرسش های پژوهش را می توان به شکل زیر مطرح نمود :

1)آیا بین اندازه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، مبتنی بر سودآوری راهبرد شتاب سود ، ارتباط مثبت معناداری هست؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2) آیا بین اندازه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، مبتنی بر سودآوری راهبرد شتاب قیمت ، ارتباط مثبت معناداری هست؟

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *