تندرستی - پزشکی

5 بیماری که باعث ریزش موها می شود

: 5 مریضی که باعث ریزش موها می شه

: آلوپسی یا طاسی منطقه ای

در آلوپسی یا طاسی منطقه ای موهای سر به صورت مناطق دایره ای شکل به شعاع 2 تا 3 سانتیمتر دچار ریزش می شه. یعنی روی پوست سر به شکل سکه ای مانندی کچلی اتفاق می افته و موهای همون مناطق به طور کامل می ریزه. معمولاً این نوع طاسی در بین نوجوانان شایع تره. این ریزش یهویی موها معمولاً به وجود اومده به وسیله ناخوشی یا اضطراب اتفاق می افته. بیشتر نوجوانانی که با این مشکل درگیر هستن به گروه خاصی تعلق ندارن و دخترها و پسرای نوجوون با تعداد نامشخصی به این مشکل دچار می شن. در مورد ریزش موی مردونه باید گفت که در 80 درصد موارد ژنتیک حرف اول رو می زنه. این وضعیت رو آلوپسی آندروژنیک می گن که از والدین و پدربزرگا به ارث می رسه. این وضعیت ریزش مو از سنین بین 16 تا 20 سالگی شروع شده و در 35 و 40 سالگی تموم میشه.

مریضی تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا به معنی کندن موها هستش. در این مریضی که یه مشکل روانیه فرد موهای سر یا ابروها رو با ناخن هاش کنده و از پوست سر جدا می کنه. به نظر کارشناسان این وضعت بیشتر در بین خانوما دیده می شه و پیشگیری و درمان تریکوتیلومانیا سخت و پیچیده س. چون یه جور آسیب به خویشه. درمان این نوع ریزش مو نیاز به مشاوره روان دکتر داره و هیچ دارو یا درمانی واسه اون تجویز نمی شه.

به نظر کارشناسان آدمایی که تحت درمان مشکلات تیروئیدی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید هستن موی خیلی از دست میدن. معمولاً خانوما بیشتر از آقایون در برابر این نوع ریزش مو قرار می گیرن

تلوژن افلوویم

شایدً حتی نام تلوژن افلوویم به گوشتون نخورده. این مشکل رو ریزش مو بر اثر شوک محیطی ترجمه کردن. اینطوری که ریزش مو به صورت سریع و یهویی بروز می کنه که به اون ریزش موی واکنشی هم می گن. مشکل تلوژن افلوویم بعد از یه آسیب مانند عمل جراحی، از دست دادن عزیزان یا استرس عاطفی بروز می کنه. به نظر کارشناسان عوامل زیادی واسه بروز این مشکل هست. باید بدونین که این نوع ریزش موقتی اما بسیار وسیعه. در واقع تلوژن افلوویم برخلاف آلوپسی تموم موها رو درگیر می کنه و ریزش مو بسیار وسیع اتفاق می افته. حالا خوبیش اینه در بیشتر موارد ریزش موی به وجود اومده به وسیله این مشکل موقتی بوده و برطرف می شه. واسه برطرف کردن این مشکل از تزریق موضعی داروهای کورتونی استفاده می شه تا این ریزش یهویی و وسیع متوقف شه.

یک مطلب دیگر:   5 تکنیک عالی برای سوزاندن کالری در کمترین زمان ممکن | چاقی

درماتوفیتوز

در این مشکل پای قارچ پوست سر در میونه و به اون کچلی قارچی سر هم می گن. در واقع کچلی قارچی سر به واسطه قارچایی ایجاد می شه که درماتوفیت نامیده می شن. اینطوری که انگلا شروع به حمله به بافتای موها می کنن و پدیده آلوپسی بروز می کنه. این مشکل در بین کودکان گسترش بیشتری داره و اینجور مشکلات عفونی در بین بالغین با احتمال خیلی کم دیده می شه. عامل کچلی قارچی سر در بین کودکان بیشتر از مسائل بهداشتی به عوامل محیطی وابسته. این قارچ بسیار مسریه و باعث ریزش موهای زائد هم می شه.

بیشتر بخونین:
مریضی تیروئید، ریزش مو می آورد
طاسی سکه ای مو و درمانای اون
کسائی که بی اختیار موهای خود رو می کنن

مشکلات تیروئیدی

مشکلات غده تیروئید نقش مستقیمی روی توده مو داره چون این غده هورمونایی ترشح می کنه که نقش مهمی در سلامت موها اجرا می کنن. به نظر کارشناسان آدمایی که تحت درمان مشکلات تیروئیدی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید هستن موی خیلی از دست میدن. معمولاً خانوما بیشتر از آقایون در برابر این نوع ریزش مو قرار می گیرن. علاوه بر این بلند بودن موهای زنونه از دیگر عواملیه که این نوع ریزش مو در بین خانوما بیشتر دیده میشه. باید بدونین که ریزش مو در بین خانوما در طول زندگی شون به اندازه 70 درصده. تغییرات هورمونی هم منشأ ریزش مو در خانوما حساب می شه. به طور دقیق تر باید گفت که در بین خانمای جوون بین 16 تا 30 سال، مصرف قرصای ضدبارداری در بعضی موارد باعث ایجاد مشکل آلوپسی می شه.


.

منبع : tebyan.net

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *