تندرستی - پزشکی

5 بیماری که در فصل سرما تشدید می شوند

: 5 مریضی که در فصل سرما شدید شدن می شن

5 مریضی که در فصل سرما شدید شدن می شن

آرتریت در فصل سرما

آدمایی که دچار آرتریت یا همون التهاب و درد مفصلی هستن، با سرد شدن هوا با مشکلات بیشتری از جمله خشکی و درد مفاصل مواجه می شن. درسته که آرتریت به دلیل سرما بروز نمی کنه، اما سرما یکی از عوامل شدید شدن اون حساب می شه.

تمرینات سبک و مناسب می تونه آرامش دهنده باشه. لازمه واسه پیشگیری از این مشکل و جلوگیری از زیاد شدن وزن و هم اینکه واسه حفظ نرمی و انعطاف مفاصل به طور مرتب ورزشای مناسب انجام بدین.

مریضی آسم در فصل سرما

آسم یه مریضی ریوی مزمنه که در قفسه سینه ایجاد تنگی نفس می کنه. آدمایی که از این مریضی رنج می برن، بریده بریده و به سختی نفس میکشن. در بعضی افراد فصل سرما یه عامل واسه شدید شدن بیماریه. این افراد در روزای دیگه سال مشکل چندانی ندارن، اما سردی عوا بیشتر تنها عامل شدید شدن و برگشت علائم مریضی اوناس.

سردی هوا باعث می شه که لایه چربی طبیعی پوست که حافظ اون از آسیبای خارجیه، از بین بره. در نتیجه پوست با کمترین تحریکی قرمز و خشک شده و می خارد

در واقع با سرد شدن هوا پوشش مخاطی دستگاه تنفسی کلفت تر شده و اینطوری مشکلاتی واسه مریضی بوجود میاره. وقتی که هوای سرد وارد ریه های یه مریضی گرفتار به آسم می شه، ریه ها با آزاد کردن آنتی هیستامین عکس العمل نشون میدن و همین امر باعث تنگی نفس و خس خس سینه می شه.

معمولا بسته بودن در و پنجره در فصل زمستون مانع از گردش هوای مناسب می شه و در نتیجه تجمع مواد حساسیت زا در داخل منزل بیشتر شده و آسم شدید شدن می شه. اگه دچار این مریضی هستین، باید تا حد امکان خود رو از تماس با هوای سرد دور نگه دارین و هوای داخل منزل رو مرطوب کنین.

مریضی رینود در فصل سرما

مریضی رینود، یه جور مشکل در گردش خونه که در اون جریان خون در قسمتای انتهایی بدن یعنی انگشتان دست و پا دچار مشکل می شه.

در واقع سرمای شدید روی رگای خونی تاثیر گذاشته و جریان خون در این نواحی رو کم می کنه. در نتیجه پوست انگشتان دست و پا و هم اینکه بینی به طور موقت رنگ پریده و کبود می شه.

وقتی که جریان خون به حالت طبیعی برمیگرده هم پوست قرمز می شه. در بعضی موارد شدید، مریضی رینود می تونه باعث قانقاریا در نوک انگشتان دستا و پاها شه.

سندرم شوگرن در فصل سرما

سندرم شوگرن شرایطیه که در اون غددی که مسئول تامین رطوبت بدن هستن، از طرف دستگاه ایمنی مورد حمله قرار می گیرن. در واقع این مریضی یه مریضی خودایمنیه که با خشکی دهن، بافتا و چشما بروز می کنه. در فصل زمستون که هوا سرد و خشکه هم علائم این مریضی شدید شدن می شه.

پس لازمه که تا حدامکان رطوبت داخل منزل، با قرار دادن دستگاه های بخور مناسب حفظ شه. کرمای مرطوب کننده و نوشیدن آب هم واسه برگردوندن رطوبت از دست رفته خوبه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بیشتر داروهای ضدافسردگی و داروهای کاهنده فشار خون هم می تونن دلیلی واسه خشکی دهن شن.

قرمزی و خارش پوست در فصل سرما

کاهش دما و خشک شدن هوای داخل و خارج از منزل باعث حساسیت و تحریک پذیری پوست می شه. سردی هوا باعث می شه که لایه چربی طبیعی پوست که حافظ اون از آسیبای خارجیه، از بین بره. در نتیجه پوست با کمترین تحریکی قرمز و خشک شده و می خارد.

واسه مقابله با این مشکلات از شستشوی صورت با آب داغ دوری کنین، چون آب گرم خشکی پوست رو بیشتر می کنه. صورت خود رو با ژلای پاک کننده و اجناس مناسب تمیز کنین. حتما از کرمای مرطوب کننده قوی تر استفاده کنین تا پوست نرم شده و خارش اون کمتر شه.

حرف آخر

آدمایی که مشکلی در سلامتی خود دارن، باید در فصل سرما بیشتر مراقب خود باشن. بیشتر مشکلات سلامتی در شروع فصل سرما به طور غیرمنتظره ای بروز می کنن و اگه حواستون نباشه مشکلات جدی به بار میارن.

پیشنهاد می کنیم لباس گرم مناسب بپوشید و سر تا پاتون رو از سرما بپوشونین. اگه حساسیت یا آسم دارین، حتما از ماسک استفاده کنین تا هوای تنفسی تون رو گرم کنین. قبل از پوشیدن لباسا اونا رو گرم کنین.

نوشیدنیای گرم مانند چای یا شیر داغ و قهوه و چیزای دیگه ای به جز اینا باعث گرم شدن بدن می شه. در فصل سرما خونه نشینی و بی تحرکی رو کنار بذارین. فعال باشین و ورزش کنین. این کار نه فقط باعث گرم شدن و نشاط بیشتر می شه، بلکه به کنترل وزن تون هم کمک می کنه. در فصل زمستون کفش مناسبی به پا کنین و از معابری عبور و مورد بررسی قرار بدین که خالی از برف و یخ باشه.

منبع :

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *