تندرستی - پزشکی

5 تاثیر مضر فشار خون بالا

خبر خوب رو اول به شما می دیم و اونم اینه که فشار خون بالا، یه مریضی به طور کامل قابل کنترله و ابتلای به این مریضی و درمان اون به طور کامل به رفتار و سبک زندگی ما برمیگرده. در این مطلب می خوایم بعضی اثرات مضر و البته خیلی مهم فشار خون بالا بر وضعیت سلامتی رو با هم بررسی کنیم.

الان با صنعتی شدن زندگی، فشار خونی که در زمان مادر بزرگا و پدر بزرگامون هیچ اثری از اون نبود، اونقدر شایع شده که دیگه وقتی می شنویم فلانی فشارخون داره، هیچ عکس العمل خاصی نشون نمی دیم، چراکه به نظر ما آدمای دنیای امروز، فشار خون یه مریضی بی ارزش.

 

1- فشار خون بالا و مشکل کارکرد مغزی

 

تحقیقات گذشته نشون دادن که سابقه فشار خون بالای یه فرد می تونه بر وضعیت کارکرد مغزی مخصوصا در دوران سالمندی اثر داشته باشه. تو یه مطالعه، محققان سلامت عروقی، ساختار مغزی و تواناییای شناختی چهارهزار مریض گرفتار به فشار خون رو مورد بررسی قرار دادن.

 

اونا به این نتیجه رسیدن دچار شدن به فشار خون بالا در دوران میانسالی، مخصوصا اگه کنترل نشده باشه، با کاهش حافظه و مشکلات شناختی در پیری ربط داره.

اگه فشار خون بالا باعث کشیدگی عروق خون رسان به چشم شه، خونریزی چشمی آسیب ای شایع هستش

2- فشار خون بالا و مشکل کلیوی

فشار خون بالا رو هم اینکه میشه در بیشتر کشورای پیشرفته و صنعتی، دلیل دوم دچار شدن به مشکل کلیه در نظر گرفت. همونطور که میدونید کلیه ها نقش مهمی در تصفیه خون و برداشتن مواد زائد از بدن رو دوش دارن.

 

وقتی که فشار و قدرت خون ورودی به کلیه ها بالاتر از حد عادی باشه، مطمئنا عروق و نفرونای کلیوی آسیب می بیننن. در این صورته که کم کم مویرگای کلیوی ضعیف تر و باریک تر می شن و از قدرت کارکرد کلیه کم میشه.

 

مشکل کلیه باعث می شه که مایعات و ترکیبات اضافی در بدن تجمع پیدا کنه و فشار خون بالاتر بره. تکرار این وضعیت به چرخه ای داغون کننده واسه کلیه ها تبدیل می شه که روز به روز فشار خون رو بالاتر و آسیب به کلیه ها رو شدیدتر می کنه.

 

به همین خاطره که به بیماران گرفتار به فشار خون بالا پیشنهاد می شه به طور تکراری تستای آزمایشگاهی تعیین سلامت کلیوی رو بکنن. در این تستا، سطح آلبومین ادراری و شاخص GFR مورد بررسی قرار میگیره و وضعیت سلامت کلیه ها تعیین می شه.

 

3- فشار خون بالا و بیماریای چشمی

فشار خون بالا می تونه به مشکلات چشمی مثل آسیب به شبکیه چشم (رتینوپاتی) و یا آسیب به اعصاب چشمی ( نوروپاتی چشمی) منجر شه.

 

اگه فشار خون بالا باعث کشیدگی عروق خون رسان به چشم شه، خونریزی چشمی آسیب ای شایع هستش. خونریزی چشمی می تونه به عوارضی مانند تاری دید، کاهش بینایی و حتی کوری منجر شه.

 

متخصص چشم دکتر با بررسی عروق ناحیه شبکیه چشم خیلی راحت قادر هستش ابتلای فرد به فشار خون بالا رو تشخیص بده، چراکه عروق شبکیه در این بیماران تظاهرات خاص و مشخصی داره.

 

4- فشار خون بالا و مشکلات جنسی

دلیل بخش کلی از مشکلات و ناتواناییای جنسی به فشار خون بالای افراد برمیگرده. واقعا مشکل در نعوظ می تونه به وجود اومده به وسیله یه مریضی روانی، یه مریضی عصبی و یا یه مریضی عروقی باشه.

 

در خانوما هم فشار خون بالا رابطه مستقیمی با نبود رضایت جنسی و سرد مزاجی داره.

 

5- فشار خون بالا و پسوریازیس

تحقیقات گذشته وجود رابطه بین فشار خون بالا و مریضی پوستی پسوریازیس رو مورد تایید قرار دادن. مریضی خودایمنی و مزمنی که پوست صورت و بدن رو درگیر می کنه.

 

بد نیس بدونین پسوریازیس احتمال دچار شدن به دیابت نوع دو و بیماریای قلبی عروقی رو زیاد می کنه.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *