تندرستی - پزشکی

5 تا از بدترین دشمنان تابستانی دندان‌ها | تغذیه سالم

5 تا از بدترین دشمنان تابستونی دندونا

اگه شمام عاشق نوشیدنیای ترش و اسیدی هستین باید حواستون باشه که امکان داره دندون هاتون رو در خطر بذارین.

تابستون که می شه میل به خوردن بستنی، شربت، آب میوه های خنک و چیزای دیگه ای به جز اینا زیاد می شه. خود من همیشه به مادرم سفارش می کنم حتماً یه شیشه شربت آماده در یخچال داشته باشه تا هرکی از بیرون میاد یه لیوان بخوره. البته خودم اول از همه سراغ آب خنک میرم تا شربت. اما خیلیا شربت و آب میوه های خنک رو بهتر می دونن و یا اصلا از یه پیاله پر و پیمان بستنی نمیگذرن چون فکر می کنن «جگر رو حال می آورد». اما همین مواد غذایی تابستونی که به اصطلاح «جگر رو حال می آورد» می تونه خیلی راحت حال دندونا رو بگیره. اگه می خواین بعد از تابستون چند دندون دردناک و خراب روی دستتون نمونه و لبخندتون به زیبایی همیشه باشه باید در مصرف بعضی از این «جگر حال بیاورها» احتیاط کنین و حتماً حواستون به بچه ها هم باشه. با ما همراه باشین تا با 5 نمونه از این نشاط آورهای تابستونی که می تونه بلای جون دندونا شه آشنا شید.

 

لیموناد

چه کسیه که در گرمای خفه کننده تابستون دلش نخواد یه لیوان لیموناد یا شربت آب لیموی خنک سر بکشه. اگه شمام عاشق نوشیدنیای ترش و اسیدی هستین باید حواستون باشه که امکان داره دندون هاتون رو در خطر بذارین. لیموترش و آب لیموترش و لیموناد اسیدی هستن و اگه عادت دارین هر روز چند لیوان از این نوشیدنیا رو بخورین محیط دهنتون اسیدی شده و دندون هاتون آسیب می بینن. در دهنتون اسیدی می شه بلکه خود لیموترش به طور طبیعی یه میوه اسیدیه و همین اسید هم به دندون هاتون آسیب می زنه. اگه نمی تونین از نوشیدنی دلخواهتون بگذرید حتماً یه نی دم دستتون باشه و با اون نوشیدنی تون رو بخورین. به خاطر اینکه با این روش لیموناد یا شربت آب لیمو کمتر با دندون هاتون در تماس هستش و امکان آسیب هم کمتر می شه.

بستنی آی بستنی

تابش بی امان خورشید و هوس یه پیاله بستنی وانیلی یا شکلاتی و یا هر طعم دیگه! چی لذت بخش تر از این! حالا شاید یه عدد بستنی چوبی یا یه پیاله بستنی شکلاتی مشکل چندانی به بار نیاورد اما اگه عادت دارین هر روز چند بار دست به بستنی شید باید کمی حواستون به دندون هاتون باشه. قند فراوون موجود در بستنیا محیط دهن رو اسیدی می کنه. فکر نکنین بستنی رو خوردید و همه چیز تموم شد. قند موجود در بستنی تا حدود دو ساعت بعد از مصرف هم در دهن باقی می مونه. در این صورت هم دندونای بی نوایتان تو یه محیط اسیدی حبس می شن و مینای دندون آسیب می بینه. پیشنهاد می کنیم تا جایی که می شه در مصرف بستنی طرف احتیاط رو رعایت کنین.

 

شربتا و آب میوه های شیرین

همونجوریکه لیموناد و شربت آب لیمو دندونا رو در برابر آسیب قرار میده شربتا و آب میوه های شیرین دیگه هم همین کار رو می کنن. البته خوردن یه لیوان شربت در مهمانی یا در منزل خیلی هم خوبه و کلی سرحالتان می آورد اما اگه عادت دارین چپ و راست یه لیوان از این نوشیدنیای شیرین رو سر بکشین باید بدونین که به دندون هاتون ظلم می کنین. قند واسه دندونا مضره. پیشنهاد می کنیم 20 دقیقه بعد از مصرف مثل این نوشیدنیا دندون هاتون رو مسواک بزنین.

در دهنتون اسیدی می شه بلکه خود لیموترش به طور طبیعی یه میوه

اسیدیه و همین اسید هم به دندون هاتون آسیب می زنه

یخمک و نوشمک و الی آخر

تازگیا خیلی از بزرگ ترها در خوردن مثل این هله هوله ها قوی سبقت رو از بچه ها ربوده ان. اینجا هم مجرم اصلی قنده. اجازه ندین بچه ها در خوردن مثل این خوراکیا زیاده روی کنن. بهتره بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن یخمک و چیزای دیگه ای به جز اینا حتماً آب بخورین.

 

پشمک

اینم بر وزن همون یخمکه و پای ثابت شهربازی و پارک و گشت و گذار. البته مثل زمان بچگی ما نیس که کمی پشمک رو لایه یه کاغذ بپیچند و دستمون بدن. این روزا پشمکا اون قدر بزرگ و پت و پهن شدن که آدما پشتشون مخفی می شن. شاید پشمک قند کمتری نسبت به بیشتر نوشابه ها داشته باشه اما بازم زیاده روی در مصرف اون دشمن دندونا و لبخند زیبای شما هستش.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *