تندرستی - پزشکی

5 تا از بهترین ویتامین ها برای مراقبت از پوست شما | تغذیه سالم

مراقبت از پوست شما باید یه بخش اساسی از رژیم سلامت شما باشه. چون بعد از همه، بزرگترین عضو بدن شماس. وقتی شما در سوپرمارکتای محلی قدم می زنید اجناس مراقبت از پوست و زیبایی، مخصوصاً کرمای ضد چروک و لوسیونای مرطوب کننده رو زیاد پیدا می کنین.

اولین چیزی که خیلی از کارشناسان سلامت، شما رو به خاطر داشتن پوستی سالم به اون پیشنهاد می کنن محدود کردن قرار گرفتن در برابر اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید اشعه (UV  ) و به کار گیری ضد آفتاب محافظ پوست ، وقتی که شما در برابر آفتاب هستین اما همه نور خورشید بد نیس. فقط 10 – 15 دقیقه قرار گرفتن در برابر  نور خورشید در روز به تولید ویتامین D در سراسر پوست کمک می کنه ویتامین D همراه با ویتامین A، C، E و K یکی از بهترین ویتامینا واسه پوست شماس.

ویتامین A و چروکا

محققان طی آزمایشات جورواجور به این نتیجه رسیدن که ویتامین A نه فقط واسه چشما خوبه بلکه می تونه به سلامت پوست کمک کنه اونا مشخص کردن این ویتامین در نابود کردن لکه های صورت موثره. پس واسه به کار گیری منابع کافی ویتامین  Aاز خوراکیایی مانند (هویچ و اسفناج ) استفاده کنین.

ویتامین D

2 از 6 قسمت: ویتامین D
اصلی ترین مزیت ویتامین D مربوط به جذب کلسیم است اما اثرات مثبت اون فقط به سلامت استخون محدود نمی شه. ویتامین D به درمان پسوریازیس کمک می کنه. Calcitriol نسخه مصنوعی ساخته شده ویتامین D3 به وسیله انسانه. Calcitriol کرم موضعی داره که در درمان بیماران گرفتار به موارد پسوریازیس موثر بوده. تو یه مطالعه، به کار گیری کلسیتریول، مقدار التهاب پوست و سوزش در بیماران گرفتار به پسوریازیس رو کم می کنه و مشکلات جانبی کم داره.

ویتامین C

3 از 6 قسمت: ویتامین C
ویتامین C به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و اهمیت اون در سنتز کلاژن یکی از مواد کلیدی مراقبت از پوسته و در خیلی از اجناس موجود در بازار هست مصرف ویتامین C به صورت خوراکی می تونه تاثیر ضد آفتابا رو واسه مراقبت از اشعه UV مضر خورشید روی پوست زیاد کنه این کار با کم شدن آسیب سلولی و کمک به بهتر شدن روند زخمای بدن انجام می شه. هم اینکه به دلیل نقش حیاتی اون در سنتز کلاژن طبیعی بدن می تونه به دور کردن نشونه هایی پیری کمک کنه. این ویتامین به بهتر شدن پوست آسیب دیده کمک می کنه و در بعضی موارد، ظاهر چین و چروک رو کاهش و لکه های پوستی رو هم نابود می کنه.

ویتامین E

4 از 6 قسمت: ویتامین E
مانند ویتامین C، ویتامین E پیرو اصلی در مراقبت از پوسته که واسه مراقبت در برابر آسیبای نور خورشید موثره. ویتامین E نور UV مضر خورشید رو هنگام اعمال موضعی جذب می کنه. فتوپروتکشن اشاره به توانایی بدن واسه به کمترین حد ممکن رسوندن آسیبای به وجود اومده به وسیله اشعه UV داره. ثابت شده که اجناس موضعی شامل ویتامین E و ویتامین C اثر فتوپروتکشن بیشتری نسبت به وقتی که شامل یکی باشه اعمال می کنه ویتامین E هم اینکه به درمان التهاب پوست کمک می کنه.

ویتامین K

5 از 6 قسمت: ویتامین K
ویتامین K در خیلی از کرمای جور واجور موضعی واسه پوست پیدا میشه و می تونه به درمان خیلی از بیماریای پوستی کمک کنه. پزشکان بیشتر از کرمایی شامل ویتامین K در مریضایی که فقط تحت عمل جراحی اندورژن استفاده می کنن. ویتامین K به روند بدن در لخته شدن خون کمک می کنه که واسه بدن در درمون مناطق ضرب دیده در بین عمل جراحی لازمه. کرمای موضعی با ویتامین K هم می تونه در درمان ناراحتیای ناخوشایند پوست مانند ( وریدهای عنکبوتی، علائم کشش پوست، زخم و گودیای مشکی زیر چشم کمک کنه. با این حال، تحقیقات روی اثرات ویتامین K روی پوست محدود تر از تحقیقات واسه ویتامین E و C هستش.

ویتامینا لازم

6 از 6 قسمت: ویتامینای لازم
همونطور که ویتامینا واسه سلامتی بدن شما لازمن کمبود ویتامین ها می تونه دلیل مشکلات جانبی روی پوست شن. مثلا، کمبود ویتامین C می تونه دلیل اسکوربوت شه. از اونجا که ویتامین C و E نقش مهمی رو در حفاظت از پوست شما رو در برابر آفتاب بازی می کنن کمبود ویتامین می تونه خطر دچار شدن به آسیبای پوستی، از جمله سرطان پوست رو زیاد کنه. با در نظر گرفتن نظر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریا، سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در آمریکا س.
مکملای ویتامین بسیار به آسون در دسترسه پس با مشاوره با متخصص پوست یا دکتر خانوادگی خود واسه شروع یه رژیم واسه سلامتی خود مشورت کنین. و هنگام خرید اجناس بهداشتی مراقبت از پوست این ویتامینا رو داشته باشه.

مطالب مزتبط

  • ویتامینا و املاح لازم بدن
  • رژیم غذایی واسه کاهش چین و چروک صورت
  • غذاهای عالی واسه گرفتن ویتامین A – K

 

.

منبع :

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *