تندرستی - پزشکی

5 تا از مهم ترین فواید انار | تغذیه سالم

5 تا از مهم ترین فواید انار

دلایل زیادی هست که باعث می شه این میوه خوشمزه رو دوست بدارین. اونا در فروشگاه های مواد غذایی به فروش رسیده و در دسترس هستن. اصل اصلی انار در شرق میونه و در سراسر مدیترانه و بخشایی از آمریکا و آسیا هستش. درخت انار می تونه تا ۳۰ فوت بلند شه اما معمولا به شکل درختچهایی با ارتفاع کم و انبوه ساقه ها پیدا میشه. در خیلی از فرهنگا این میوه اول با مصارف دارویی خود شناخته شد اما امروزه به عنوان یه ماده خوراکی مصرف می شه. طعم این میوه بی نظیره و ترشی و ملسی اون تک بوده و یه طعم خاص داره. اما گذشته از طعم اون من به خواص دارویی و درمانی اون فکر می کنم. فواید انار می تونه باعث کاهش درد و جلوگیری از بیماریای قلبی و هم اینکه برخورداری از خواص ضد ویروسی باشه. در ادامه ۵ تا از مهمترین فداید انار رو بررسی می کنیم.

۱. فواید انار و مراقبت از قلب

انار می تونه سلامت قلب و عروق رو تضمین کنه. رنگ یاقوتی این میوه نشانی از وجود آنتی اکسیدان های بیشمار درون اون هستش. این آنتی اکسیدانا می تونن از دیواره شریانا حفاظت کرده و اونا رو از آسیب رادیکالای آزاد مراقبت کنن و اینطوری احتمال پلاکای شریانی رو کم کنن. طی یه مطالعه روی فواید انار در آمریکا و ایتالیا مشخص شد که آب انار بر آترواسکلروز تاثیر مثبت داشته و با وجود پلی آنتی اکسیدانا اثرات پیشگیرانه و اصلاحی داره.

۲. خواص انار در کاهش درد و التهاب

یک مطلب دیگر:   5 جایگزین خوب برای شیر گاو | سبزیجات

خوردن انار می تونه به کاهش درد مفاصل و هم اینکه کاهش التهاب کمک کنه. محققان دانشگاه کیس وسترن رزرو در کلیولند با مطالعه روی فواید انار بر شاخصای التهاب و تخریب غضروف در مفاصل به این نتیجه رسیدن که انار در روند کار خونواده خاصی از آنزیما به نام  (MMPا) که طیف خیلی از فعالیتای بدن رو آسون کردن داده و منتهی به کاهش درد و التهاب می شن تاثیر به سزایی داره.

۳. مقابله با ویروسا

محققان فواید انار رو روی ویروس HIV مطالعه کرده و به این نتیجه رسیدن که انار بالا ترین فعالیت بازدارندگی رو روی ویروسای HIV-1 داره. نویسندگان این مطالعه چیزای جالبی در مورد خواص دراز مدت این میوه عجیب فهمیدن. اونا فکر می کنن که باید بیشتر از قبل این میوه  و خواصش رو به رسمیت شناخت و از اونا بهره برد.

۴. فواید انار در برابر سرطان

انار می تونه یه اسلحه موثر در برابر سرطان باشه. مطالات جور واجور نشون داد که این میوه آثار زیادی روی نوعای جورواجور سرطان از جمله سرطان ریه، روده، پوست، سینه، پروستات و خون داره.

۵. مقابله با باکتریای مضر

محققان در آفریقای جنوبی خواص ضد باکتریایی آنتی اکسیدانا و تیروزیباز رو در پوست انار بررسی کردن و به این نتیجه رسیدن که عصاره پوست این میوه می تونه اثرات زیادی روی فعالیت باکتریای گرم منفی و گرم مثبت داشته باشه. یعنی پوست این میوه پتانسیل زیادی داره تا یه عامل ضد میکروب سالم و طبیعی باشه.

.

منبع : 7ganj.org

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *