تندرستی - پزشکی

5 ترفند ساده برای آموزش تغذیه‌ی درست به بچه‌ها | تغذیه سالم

5 ترفند ساده واسه آموزش تغذیه درست به بچه ها

این روزا پدر و مادرها توجه زیادی به آموزش بچه ها نشون میدن و اونا رو در کلاسای مختلفی از کلاس زبون گرفته تا ژیمناستیک  و چیزای دیگه ای به جز اینا ثبت نام می کنن. اما این وسط توجهی ندارن که غذا خوردن و داشتن تغذیه سالم هم آموختنیه.

غذا خوردن هم مانند حرف زدنه باید به بچه ها یاد داده شه. این روزا پدر و مادرها توجه زیادی به آموزش بچه ها نشون میدن و اونا رو در کلاسای مختلفی از کلاس زبون گرفته تا ژیمناستیک و نقاشی و چیزای دیگه ای به جز اینا ثبت نام می کنن. اما این وسط توجهی ندارن که غذا خوردن و داشتن تغذیه سالم هم آموختنیه. یعنی باید به بچه ها یاد بدیم تغذیه چیه و چه نقشی در سلامتی بدن داره. در این مقاله چند ترفند ارائه می دیم که لذت غذا خوردن و توجه به بدن و سلامتی رو به بچه ها یاد میده. با ما همراه باشین.

 

شازده کوچولوها رو به خرید ببرین

میدونیم که کار راحتی نیس دست یکی از این وروجکا رو بگیرین و به خرید ببرین. اما باید تلاش تون رو بکنین. بچه ها از همون اول باید بدونن ماهی تازه چیه؟ میوه ارگانیک یعنی چه؟ فرق مواد غذایی محلی با مواد غذایی صنعتی چیه؟ و کلی اطلاعات دیگه که در این رفت و آمدها و خریدها به مرور تو ذهن بچه ها رسوب می کنه. وقتی که بچه ها در بازار میوه و تره بار یا بین قفسه های سوپرمارکتا قدم میزنن علاوه بر این که با کلی ماده غذایی آشنا می شن بلکه اولین درسای مربوط به تغذیه سالم رو هم یاد می گیرن. وقتی که اصرار می کنن به شما در حمل سبد خرید کمک کنن و با دستای کوچکشون میوه داخل پاکت می ریزن کم کم خواص میوه ها و سبزیجات رو هم یاد می گیرن. از زمان خرید و انتخاب مواد غذایی استفاده کنین و میوه های فصل رو معرفی کنین. توضیحات ساده ای در مورد خواص مواد غذایی بدین. مسئله رو پیچیده نکنین اما همون توضیحات کوتاه و ساده شما اطلاعات زیادی در اختیار اونا قرار میده.

 

ورود به آشپزخانه رو آزاد کنین

خیلی از بچه ها در منزل حق دارن هر کاری بکنن الا وارد شدن به آشپزخانه! ورود به آشپزخانه رو واسه بچه ها قدغن نکنین. بچه ها دوست دارن خمیر ورز بدن، اندازه بگیرن، بشکنن، بریزن و بپاشند. اونا دوست دارن آشپزی کنن. درسته که اولش خرابکاری و بریز و بشکنه اما اونا رو از به دست آوردن این لذت محروم نکنین. به اونا کمک کنین تا در غذا پختن کمکتون کنن و یا اگه دوست دارن غذای ساده ای واسه کل خونواده جفت و جور کنن. میدونیم که بچه ها آشپزخانه نازنینتان رو تبدیل به میدون جنگ می کنن اما با این کاراس که کنجکاوی و علاقه اونا به تغذیه و مواد غذایی تحریک می شه. حسن اون اینه که دیگه غذا به دست دنبال بچه ها نمی دوید و قسم و آیه نمی بیارین که کمی غذا بخورند.

رو بگیرین. اگه گرسنه نیستن اصرار نکنین. اگه شام کمی می خوره اونو سرزنش

نکنین. اما تلاش کنین حتماً صبحونه کامل و زیادی بخوره

تنوع بسازین

یکنواختی محتویات بشقاب بچه ها جدی ترین مانع یادگیری تغذیه درسته. انتخاب مواد غذایی جور واجور و ایجاد تنوع غذایی نقش مهمی در آموزش تغذیه درست و تست مزه های جدیده. لزومی نداره یه غذای جدید درست کنین و اونو مجبور کنین تا همه اونو بخوره. به اون پیشنهاد بدین که اونو بچشد و نظر بده. این جور می تونین کم کم مواد غذایی جدید و جور واجور رو با ذائقه اون وفق بدین؛ و اینطوری اولین قدم تغذیه سالم و جور واجور رو وردارین.

 

نوشابه و شیرینی جات: به اندازه!

شیرینی جات و نوشابه بخشی از دنیای کودکانه س. بچه ها عاشق مثل این خوراکیا و نوشیدنیای شیرین هستن. اما از همون اول کودکی مثل این خوراکیا رو آزادانه در اختیار اونا قرار ندین. مثلا همراه غذا نوشابه یا شربت به بچه ها ندین. تا جایی که می تونین اونو عادت بدین آب بخوره. خوردن همیشگی آب نبات و کیک و چیزای دیگه ای به جز اینا جزو عادتای بد غذایی هستن که تعادل غذایی بچه ها رو به هم میزنن و اونا رو بد عادت می کنن. خوردن نوشابه و شیرینی جات باید در موارد خاص مانند جشن تولد و مهمانیا باشه.

 

به قانون 4 وعده غذایی احترام بذارین

این یه قانون اساسیه. تا وقتی که بچه ها بزرگ شه و به سن نوجوونی برسن نیازها بیولوژیکی بدنشون با چهار وعده در روز تأمین می شه: یعنی صبحونه، ناهار، عصرانه و شام.

طبق سبک زندگی و عادتای غذایی خونواده تلاش کنین که وعده های غذایی تون در ساعات ثابت و منظم بخورین. رو بگیرین. اگه گرسنه نیستن اصرار نکنین. اگه شام کمی می خوره اونو سرزنش نکنین. اما تلاش کنین حتماً صبحونه کامل و زیادی بخوره.

 

فاطمه مهدی پور


مطالب در رابطه:

4 ترفند ساده واسه جفت و جور ناهار مورد علاقه بچتون

15 راه حل مناسب تغذیه ای واسه کودکان

10 تا از بهترین غذاها واسه کودکان

10 پیشنهاد واسه کوچولوها تا خوب غذا خوردن 

بچه ها رو به

منبع : tebyan.net

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *