تندرستی - پزشکی

5 ترفند ساده برای پیشگیری از خشک شدن دهان | تغذیه سالم

یکی از اولین و مهم ترین عوامل خشکی دهن نبود مصرف مایعات کافیه. در واقع اگه جزو آدمایی هستین که دهنتون خشک می شه از خودتون سوال کنین روزانه چقدر مایعات مصرف می کنین.

به صورت میانگین از هر 5 نفر یه تن از خشکی دهن رنج می بره. در بیشتر موارد ادما از کبره بستن دهن، سوزش زبون و خشکی و سوزش گلو شکایت می کنن. در هر حال خشک شدن دهن احساس ناخوشایندی واسه فرد بوجود میاره. در این مطلب چند ترفند ساده عنوان می کنیم که کمک زیادی به برطرف کردن این حالت آزاردهنده می کنه.

آب بیشتری بخورین
یکی از اولین و مهم ترین عوامل خشکی دهن نبود مصرف مایعات کافیه. در واقع اگه جزو آدمایی هستین که دهنتون خشک می شه از خودتون سوال کنین روزانه چقدر مایعات (مثل آب یا آب میوه ها و دم نوش ها و چیزای دیگه ای به جز اینا) مصرف می کنین. لازمه که روزانه دست کم یک و نیم لیتر آب بخورین تا بتونین با مشکل خشکی دهن مقابله کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که با گذشت زمان و افزایش سن احساس تشنگی و تولید بزاق کم میشه و افراد سن بالا بیشتر در برابر مشکل خشکی دهن قرار می گیرن.
اگه با افزایش مصرف آب مشکل خشکی دهن حل نشه لازمه که به دکتر مراجعه کنین. چون در این صورت پای «گزروستومی» در میونه. کلا خانمای بالای 60 سال بیشتر در برابر گزروستومی (خشکی دهن) قرار می گیرن. این مشکل یه جور ناتوانی بوجود میاره به خاطر اینکه در این خانوما بزاق تولید نشده و اونا نمی تونن صحبت کنن، غذا بخورند و دچار افسردگی می شن. علاوه بر این مصرف قرصای ضدافسردگی هم عوارضی دارن که باعث خشکی غدد بزاقی می شن و این افراد وارد یه چرخه باطل می شن. در واقع خشک شدن بزاق و دهن باعث افسردگی اونا و مصرف قرصای ضدافسردگی باعث خشکی بیشتر بزاقشان می شه.


مصرف قهوه و بعضی مواد غذایی رو کم کنین

اگه از خشکی دهن رنج می برید باید از مصرف هر نوع ماده غذایی اسیدی، تند و پرادویه و شور و هم اینکه الکل و قهوه دوری کنین. می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر اینکه این مواد غذایی باعث ایجاد احساس سوزش در چاله دهن می شن. در نتیجه مصرف اونا باعث شدید شدن مشکل می شه. علاوه بر این لازمه که مصرف سیگار رو کنار بذارین. دخانیات باعث خشکی دهن می شن.

از مصرف مواد غذایی خشک کننده دهن دوری کنین
حتماً میدونید که تموم داروها مشکلات جانبی زیادی دارن. بعضی داروها باعث خشکی دهن و شدید شدن مشکل می شن. از بین این داروها میشه به داروهای ضدافسردگی، داروهای ضداضطراب، داروهای ضدفشار خون و داروهای ضدآریتمی، قرص خواب ها و داروهای ضدتهوع اشاره کرد. علاوه بر این پرتودرمانی هم باعث خشک شدن زیاد دهن می شه.

اگه از خشکی دهن رنج می برید باید از مصرف هر نوع ماده غذایی اسیدی، تند و پرادویه و شور و هم اینکه الکل و قهوه دوری کنین

آدمایی که از بیماریایی مانند سندرم شوگرون رنج می برن هم بیشتر در برابر خشک شدن دهن قرار می گیرن. این مریضی یه مریضی خودایمنیه که در اون بدن علیه خود آنتی کور ترشح می کنه که غدد ترشح کننده بزاق و اشک و دیگه ترشحات بدن رو نشونه گرفته و خنثی می کنن.
اگه تحت درمان با داروهای اشاره شده هستین و از خشکی دهن رنج می برید بهتره با دکتر خود مشورت کرده و از داروهای جانشین استفاده کنین. بهتره آزمایشی انجام بدین و کارکرد غدد بزاقتان رو مورد بررسی بذارین.

از درمانای طبیعی استفاده کنین
می تونین از روشای طبیعی واسه مقابله با مشکلتون استفاده کنین. پیشنهاد می کنیم با جوش شیرین قرقره کنین. این کار باعث کاهش حالت اسیدی چاله دهن شده و از بروز میکوز (قارچ) پیشگیری می کنه. پیشنهاد می کنیم به مدت چند ماه روزانه دو مرتبه از جوش شیرین به عنوان دهانشویه استفاده کنین. از دهن شویه های دیگه استفاده نکنین چون باعث اسیدی شدن دهن شده و مشکل رو شدید شدن می کنن.
از خمیردندانای شامل فلوئور استفاده نکنین. چون اگه دچار خشکی دهن باشین این خمیردندانا باعث شدید شدن سوزش دهن می شن. بدونین که درمان مثل این بیماریا طولانی مدته (حدود دو سال) اما در آخر اگه حوصله به خرج داده و درمان خود رو خوب دنبال کنین عواقب خوبی عایدتان می شه.

پاستیل و آدامس رو دریابید
به کار گیری بعضی خوردنیا باعث تحریک غدد بزاق شده و اینطوری بزاق بیشتری ترشح می شه. واسه این کار بهتره آدامس بجوید و یا همیشه گوشه دهنتون پاستیل داشته باشین. پیشنهاد می کنیم از شکلای جور واجور بدون قند این خوراکیا استفاده شه. بهتره از طعمای نعنایی یا لیمویی استفاده شه که کمک زیادی به ترشح بیشتر بزاق می کنن.
علاوه بر این می تونین یه قالب یخ کوچیک در دهن گذاشته و با اون دهنتون رو مرطوب نگه دارین.

داخل اتاقا دستگاه بخور بذارین
تا حد امکان از راه بینی نفس بکشین. این کار باعث می شه هوایی که تنفس می کنین مرطوب شه. اگه نمی تونین به درستی از راه بینی نفس بکشین حتماً به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنین تا مشکلتون بررسی بشه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مواد جانشین بزاق (ژلای جانشین بزاق) که در داروخانه ها به فروش می رسه اثر چندانی در مقابله با خشکی دهن و ترشح بزاق ندارن.

 

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *