تندرستی - پزشکی

5 تفاوت گرسنگی کاذب با واقعی و مقابله با آن | رژیم غذایی

آکایران :اگه درحالی که به طور کاملً سیر هستین دسر بخورین یا وقتی که احساس ناراحتی می کنین به سمت بستنی برید، غذا خوردن احساسی رو تجربه کردین. در واقع، غذا خوردن احساسی به کار گیری مواد غذایی واسه داشتن احساس بهتره.

5 فرق گرسنگی کاذب با واقعی و مقابله با اون

استفاده گاه به گاه از مواد غذایی به عنوان تشویق کردن خود، جایزه دادن یا جشن گرفتن حتماً بد نیس اما وقتی که خوردن غذا کارکرد اولیه شما واسه مقابله با احساسات می شه، تو یه چرخه ناسالم گیر افتادین. با خوردن ممکنه در اون هنگام، احساس خوبی داشته باشین اما احساساتی که باعث غذا خوردن شما شده، هنوز هست و بیشتر به دلیل دریافت کالری اضافی و غیرضروری، احساس بدتری نسبت به قبل دارین. شما به دلیل یه مشکل، به جای بااراده تر شدن به خودتون آسیب می زنید. با ترکیب این مشکلات، شما از یادگیری راه های سالم مقابله با احساسات خودتون بیخیال میشین، کم کم کنترل وزن شما سخت تر می شه و احساس می کنین به طور زیادی در برابر غذا و احساسات خود ضعیف هستین.

معیارهای ۵ گانه
قبل اینکه بتونین از چرخه غذا خوردن احساسی رها شید، اول به فرق قائل شدن بین گرسنگی احساسی و واقعی نیاز دارین. این موضوع می تونه سخت تر از اون چیزی که به نظر میاد باشه، به خصوص اگه به طور منظم از غذا واسه مقابله با احساسات خود استفاده می کنین. گرسنگی احساسی می تونه قوی شه. در نتیجه، به آسونی اونو با گرسنگی فیزیکی اشتباه می گیرین، اما راه هایی هست که با به کار گیری اونا می تونین بین این 2 نوع گرسنگی فرق قائل شید:


1.
گرسنگی احساسی یهویی میاد. این احساس در شما تو یه لحظه به وجود اومده و شدید و فوریه، اما گرسنگی واقعی، کم کم ایجاد می شه. میل به خوردن به صورت مبرم نیس یا نیاز به ارضای فوری نداره مگه اینکه به مدت زمان بسیار طولانی غذا نخورده باشین.

2. در گرسنگی احساسی نسبت به غذاهای آرامش بخش خاصی اشتیاق هست. وقتی که واقعاً گرسنه اید، تقریباً هر غذایی به نظرتون خوب میاد اما در گرسنگی احساسی اشتیاق به غذاهای چرب و تنقلات شیرین هست. شما احساس می کنین به کیک پنیری یا پیتزا نیاز دارین و هیچی دیگه ای جای اونو نمی گیره.

3. گرسنگی احساسی بیشتر به غذا خوردن بدون فکر منجر می شه. قبل اینکه به خود بیایید، یه بسته کامل چیپس یا کل یه بستنی رو بدون توجه و لذت بردن کامل از اون خوردین؛ عوضش وقتی که در جواب به گرسنگی واقعی غذا می خورید، معمولا به چیزی که انجام می دید، آگاه هستین.

5. در گرسنگی احساسی، احساس گرسنگی تون به جای صدای قار و قور شکم یا درد یهویی در معده، به صورت یه ولع خوردن در مغزتون به وجود میاد. هم اینکه، گرسنگی احساسی بیشتر منتهی به پشیمونی و احساس گناه می شه. هنگام غذا خوردن واسه برآورده کردن گرسنگی واقعی، بعیده که احساس گناه یا شرم داشته باشین چون خیلی راحت به نیاز بدنتون جواب دادین.

اگه بتونین وقتی که ولع غذا خوردن در شما ایجاد می شه، لحظه ای توقف کنین، به خودتون این فرصت رو میدید که تصمیمای دیگری بگیرین. کل کاری که باید انجام بدین، اینه که 5 دقیقه غذا خوردن رو کنار بذارین یا اگه 5 دقیقه به نظر قابل تحمل نمیاد، با 1 دقیقه شروع کنین

5 ریشه غذا خوردن احساسی

1. استرس: استرس در دراز مدت، منتهی به بالا رفتن هورمون استرس یا کورتیزول می شه. کورتیزول باعث افزایش تمایل به خوردن غذاهای شور، شیرین و چرب می شه. در واقع، هرچه استرس کنترل نشده در زندگی تون بیشتر باشه، بیشتر احتمال داره که از مواد غذایی واسه آرامش احساس خود استفاده کنین.

یک مطلب دیگر:   5 توصیه برای پیشگیری از سرطان سینه

بنا : 2. سرکوب احساسات: خوردن می تونه یه راه موقت واسه خاموش کردن یا «سرکوب کردن» احساسات ناراحت کننده، از جمله خشم، ترس، غم و اندوه، اضطراب و تنهایی باشه. البته به جای اینکه خودتون رو با مواد غذایی مشغول کنین، می تونین در کنترل این احساسات، خودتون رو تقویت کنین.

3. مریضی یا احساس پوچی: بعضی وقتا حوصله تون سر میره یا احساس مریضی می کنین و غذا خوردن رو راهی واسه مشغول کردن ذهن و وقتتون پیدا میکنین.

4. عادتای دوران کودکی: عادتای خوردن براساس احساسات معمولاً از دوران کودکی به بزرگسالی منتقل می شن.

5. همراهی با بقیه: همراه شدن با جمع تو یه وعده غذایی یه راه عالی واسه نابود کردن استرسه، اما می تونه به پرخوری منجر شه چون مواد غذایی در دسترسه یا اینکه دیدن بقیه در حال خوردن، اشتهای شما رو تحریک می کنه.

چیجوری می تونیم با گرسنگی احساسی مقابله کنیم؟
* 5 دقیقه صبر کنین. غذا خوردن احساسی یه گرایش خودکار و عملی بدون فکر کردنه. شما قبل اینکه بدونین چیکار می کنین، به ظرف بستنی رسیده و نصف اونو تموم کردین، اما اگه بتونین وقتی که ولع غذا خوردن در شما ایجاد می شه، لحظه ای توقف کنین، به خودتون این فرصت رو میدید که تصمیمای دیگری بگیرین. کل کاری که باید انجام بدین، اینه که 5 دقیقه غذا خوردن رو کنار بذارین یا اگه 5 دقیقه به نظر قابل تحمل نمیاد، با 1 دقیقه شروع کنین. به خودتون نگید که نمی تونین جلوی ولعتان رو بگیرین. یادتون باشه ممنوع بودن بسیار وسوسه انگیزه. فقط به خودتون بگید صبر کن.

 

* احساساتتون رو کنترل کنین. درحالی که ممکنه به نظر برسه که مشکل اصلی ناتوانی شما در برابر مواد غذاییه، غذا خوردن احساسی در واقع از ناتوانی شما در برابر احساسات منشأ میگیره. شما قادر به کنترل احساسات خود نیستین، پس از راه مواد غذایی از اونا دوری می کنین. اجازه دادن به احساسات ناراحت کننده می تونه ترسناک باشه، اما وقتی که قدرت سرکوب احساساتمون رو در زمان خود نداریم، کنترل خود رو هم از دست میدیم. واسه این کار باید یاد بگیرین چیجوری احساساتتون رو کنترل کنین. این جور قادر به کنترل استرس و بازسازی مشکلات عاطفی تون میشین که بیشتر باعث غذا خوردن احساسی می شن.

* خود رو با عادتای سالم پشتیبانی کنین. وقتی که از دید جسمی قوی و آروم هستین و استراحت کافی دارین، بهتر میتونین با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کنین، اما وقتی که خسته و بی رمق هستین، حتی سکسکه هم این پتانسیل رو داره که شما رو از راه خارج کنه و مستقیم به سمت یخچال برید. ورزش، خواب و بقیه عادتای زندگی سالم کمک می کنه که شرایط سخت زندگی رو بدون غذا خوردن احساسی بگذرونین پس ورزش روزانه رو در اولویت بذارین چون فعالیت بدنی، خلق وخو و انرژی شما رو از این رو به اونو می کنه و کاهنده قوی استرسه. به خودتون اجازه بدین دست کم 30 دقیقه در هر روز استراحت کنین، دراز بکشین و به چیزی فکر نکنین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، با بقیه رابطه داشته باشین. اهمیت روابط نزدیک و فعالیتای اجتماعی رو دستکم نگیرید. وقت گذروندن با افراد مثبت به زندگی شما نیروی تازه می بخشه و از آثار منفی استرس کم می کنه.

منبع :

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *