تندرستی - پزشکی

5 توصیه برای مبتلایان به ام اس

:
5 پیشنهاد واسه مبتلایان به ام اس

:

سایت سلامت نیوز: در سالای گذشته، اندازه رشد مریضیای خود ایمنی بالاتر رفته. مریضی ام اس (MS) به عنوان یکی از شایع ترین و نامعلوم ترین مریضیای خودایمنی سالای گذشته شناخته شده و آمارها حاکیه، در بعضی شهرهای بزرگ کشور مانند تهران و اصفهان، 77 تا 100 نفر در هر 100هزار نفر از این مریضی رنج می برن.
باید در نظر داشت، خیلی از مریضیا مانند ام اس با وجود درد و رنجی که بر مریض وارد می کنن، مریضی طولانی هستن و نسبت به بقیه مریضیای طولانی مانند دیابت و مریضیای خونی بسیار خوش خیم ترن، طوریکه در صورت پیروی از اصول درمانی و در نظر گرفتن بعضی ملاحظات، مشکلات زیادی بر زندگی فرد وارد نمی کنن و فرد عمر طبیعی داره.
دکتر فرزاد اشرافی، متخصص مغز و اعصاب و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با روزنامه جام جم درباره مریضی ام اس میگه: ام اس جواب غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن در برابر سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بیناییه که در جوانان ٢٠ تا 40 ساله بیشتر دیده می شه و در زنان چهار برابر بیشتر از مردان اتفاق می افته.

ایشون علائم ام اس رو متغیر و غیر قابل پیش بینی توصیف می کنه و اضافه می کنه: هیچ دو نفری علائم برابر ندارن و علائم هر فرد می تونه تغییر یابد و شدت اون در طول زمان نوسان داشته باشه. یه مریض ممکنه فقط یه یا دو علامت رو تجربه کنه، در حالی که کس دیگه ای ممکنه علائم بیشتری نشون بده. تاری دید به وجود اومده به وسیله التهاب عصب بینایی، خستگی، بی حسی یا گزگز اندام، ضعف عضلانی، سرگیجه، مشکل تعادل، دو بینی و مشکلات شناختی از شایع ترین علائم ام اس هستن. بیشتر اینا رو میشه به طور موثر با دارو، توانبخشی و راهکارهای دیگه بهتر کرد.
راه و روش زندگی با ام اس
در فرد گرفتار به ام اس، راه های حفظ سلامت بیشتر از درمان این مریضی و نشونه های اون مهمه. به بیان دیگه ارتقای سلامت، روابط شخصی خوب، انجام فعالیتای روزانه، کار و اوقات فراغت و توجه کافی به درون خود، به اندازه درمان مهمه. حدود 30 درصد مبتلایان میگن، در مواقع استرس علائم بیشتری از مریضی رو تجربه می کنن. استرس طولانی باعث بی خوابی، کابوس شبونه و مشکل دقیق شدن و فوکوس کردن وفراموشی می شه. تحمل استرس در بیماران گرفتار به ام اس با در نظر گرفتن مشکلات جسمی نسبت به افراد سالم سخت تره. این متخصص مغز و اعصاب، درمان استرس و مشاوره روان شناسی رو در کم شدن نشونه های ذهنی و جسمی بیماران ام اس موثر می دونه.
واسه خواب راحت، زمینه چینی کنین
بی خوابی، شایع ترین مشکل خوابه و البته خواب موندن و کیفیت پایین خواب رو هم از دیگر مشکلات مربوط به خواب می دونن. علائم ام اس مانند اسپاسم یا شب ادراری می تونه خواب رو برهم بزنه. دکتر اشرافی درباره ملاحظات خواب بیماران ام اس پیشنهاد می کنه: ورزش حدود چهار تا شش ساعت قبل از خواب کمک کننده س؛ اما چون یه محرکه، انجام اون با فاصله کم از خواب اثرات برعکس داره. مصرف مواد شامل کافئین، چای و قهوه باید محدود شه. بعضی داروها هم باعث بی خوابی می شن که لازمه مریض در این باره با دکتر خود مشورت کنه.
به رژیم غذایی خود توجه کنین
کارشناسان پیشنهاد می کنن، افراد گرفتار به ام اس بهتره از رژیم کم چرب با فیبر بالا استفاده کنن. دکتر اشرافی در این باره میگه: این افراد باید اندازه مصرف اسیدهای چرب لازم، آنتی اکسیدانا، اسید فولیک و ویتامین B12 رو بالا ببرن، از مارگارین و روغنای اشباع نشده مانند روغن آفتابگردان استفاده کنن، به طور مرتب، دو وعده در هفته ماهی بخورن. اجناس لبنی کم چرب و مرغ و گوشتای کم چرب رو در اولویت غذایی بذارن، به صورت روزانه میوه وسبزیجات تازه مصرف کنن و از مصرف شکلای جور واجور سسای چرب و بقیه مواد غذایی شامل چربیای حیوونی اشباع شده دوری کنن. اثرات مصرف امگا 3 و ویتامین D هم در بهبود علائم مریضی هنوز نامعلوم و در مرحله تحقیقاتیه.
متناسب با وضع مریضی ورزش کنین
یافته های تحقیقات پزشکان حاکیه که بیشتر بیماران از انجام فعالیت بدنی و ورزش سود می برن. دکتر اشرافی در جواب این که مریض گرفتار به ام اس چه ورزشایی می تونه بکنه، میگه: ورزشای بی هوازی می تونه وضع قلبی ـ عروقی، قدرت مثانه و روده رو بهتر کرده، نشونه های افسردگی رو کم کنه و نگاه مثبت همراه با افزایش مشارکت در فعالیتای اجتماعی رو بسازه. هم اینکه یوگا و ورزش در آب پیشنهاد شده. یه برنامه ورزشی باید با تواناییا و محدودیتای فردی مریض تناسب داشته باشه. پیشنهاد می شه بیماران گرفتار به ام اس در طراحی، نظارت و اصلاح یه برنامه ورزشی با یه فیزیوتراپیست با تجربه مشورت کنن.

زیرنظر دکتر، لذت مادری رو تجربه کنین
یکی
از نگرانیای زنان گرفتار به مریضیای طولانی اینه که با وجود مریضی،
بارداری واسه خود و کودکشون چه آسیبای احتمالی ممکنه همراه داشته
باشه. به گفته دکتر اشرافی در طول 40 سال گذشته، تحقیقات زیادی در باره
صدها نفر از بانوان گرفتار به ام اس انجام شده و تقریبا یافته های همه اونا نشون
داده که بارداری تعداد برگشت مریضی ام اس رو مخصوصا در سه ماهه دوم و
سوم تا نزدیک به 70 درصد کم می کنه.
اگه پس از بارداری بیماران
درمان نشن پس از سه ماه از حاملگی 30 درصد احتمال برگشت هست. مصرف
خیلی از داروهای ام اس در بارداری تائید نشده و بیماران قبل از مبادرت به
بارداری باید با دکتر مغز و اعصاب خود مشورت کنن. به هر حال در بعضیا از
بیماران، تصمیم به بارداری براساس شرایط بالینی مریض در پیش گرفته میشه.
در واکسن زدن احتیاط کنین
دکتر اشرافی با اشاره به ضرورت احتیاط در تزریق واکسن به بیماران ام اس خاطرنشان می کنه: براساس تحقیقات انجام شده در صورت تزریق واکسن آنفلوآنزا خطر برگشت ام اس مشاهده نشده و تزریق واکسن هپاتیت B، تتانوس و آبله مرغان هم بی خطره، اما قبل از تزریق واکسنای شامل ویروس زنده لازمه با دکتر مشورت شه.

منبع : برترینا

.

منبع :

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *