تندرستی - پزشکی

5 توصیه برای مقابله با بوی بد دهان

: 5 پیشنهاد واسه مقابله با بوی بد دهن

:  

 

بوی بد دهن فاجعه و مصیبت نیس. در بیشتر موارد این بوی ناخوشایند به دلیل نبود رعایت بهداشت دهن و دندون ایجاد می شه.

1. « حواستون به پوسیدگی دندون ها باشه.»
در 70% موارد، بوی بد دهن در مورد مشکلات دهانیه؛ از جمله: مشکلات لثوی، پوسیدگیا، آبسه، پریودنتیت و … . باکتریایی که بین دندانا جمع می شن، ترکیبات گوگردی قابل تبخیر و تهوع بیاری تولید می کنن… . پس، حتی اگه رفتن به مطب دندانپزشک براتون خیلی مورد پسند نیس، با این حال معطلش نکنین !

2. « دندون هاتون رو بشورید !».
ایده آل اینه که بعد از هر وعدۀ غذایی دندانا رو بشورید، اگه نمی تونین، دست کم صبح و شب این کار رو انجام بدین. مسواک تون رو هر دو ماه یه بار عوض کنین؛ و یه نکتۀ بسیار مهم و کلیدی، به کار گیری نخ دندون رو یادتون نره، به کار گیری نخ دندون مانع از بروز پوسیدگی در گوشه و کنار دندانا که در دسترس مسواک نیس، می شه.
ً اگه از پروتز دندون استفاده می کنین، خارج کردن خرده ریز مواد غذایی از زیر پروتز خیلی با اهمیته، چون اونجا هم محل بسیار خوبی واسه قرار گرفتن پیدا کردن باکتری هاست… . شستشوی دهن و دندون رو پس از مسواک زدن، با یه محلول شوینده کامل کنین تا دهن تون ضد عفونی شه.

3. «ساییدن و پاک کردن زبون؟»
بزاق نقش مهمی در پاکسازی باکتریایی که به طور طبیعی در دهن تون وجود دارن، بازی می کنه. از اونجایی که در طول شب، ترشح بزاق کم می شه، طبیعیه که طی این ساعات، باکتریای زیادی روی زبون جمع شن. تحقیقات نشون دادن که ممکنه، بوی بد دهن مربوط به این تجمع باکتریایی باشه. در این مورد، می تونین با ساییدن زبون، این باکتریا رو حذف کرده و در آخر بوی نامطبوعی رو که به خاطر این ایجاد شده، از بین ببرین.

4. «آدامس؟»
اگه واقعاً نمی تونین دندون هاتون رو مسواک بزنین، می تونین آدامس بجوید به شرطی که بدون شکر و کمی معطر باشه! در واقع، فایده اش به وجود اومده به وسیله جویدنشه! شما آدامس رو می جوید و دهن تون بزاق بیشتری ترشح می کنه و اینطوری دندون هاتون پاک می شن. خوردن یه سیب هم همین اثر رو داره. 

5. «غذای مناسب؟»
بعضی مواد غذایی بیشتر از بقیه مستعد بد بو کردن دهن شمان. مخصوصا خوراکیایی مثل پیاز، سیر و ادویه جات. هم اینکه، به کار گیری آب به اندازه کافی، هم مهمه. عادت کنین که قبل از رفتن به تختخواب آب زیادی بخورین، نوشیدن آب زیاد مانع از ایجاد بوی بد دهن بعد از بیداری از خواب می شه. در آخر هم، واسه رفع کامل این مشکل، الکل و سیگار رو کنار بذارین.

در آخر، اگه با انجام تموم این اقدامات، نتیجه نگرفتید، با دکتر تون صحبت کنین. اگه تموم اصول بهداشت دهن و دندون رو رعایت کردین و بوی بد دهن تون بازم موند، دلیل رو باید در جای دیگری جستجو کرد. در این مورد، حتماً باید از دکتر تون کمک بگیرین. عفونتای بینی و گلو (آنژین، سینوزیت، التهاب پرده مخاطی بینی و …)، مشکلات گوارشی (رفلاکس معده– مری، ترشح زیادتر از اندازه اسید معده، عفونتای ریوی … ) و بسیاری دلایل دیگه ممکنه باشن، از عوامل ایجاد بوی نامطبوع دهن باشن ! در این موارد، تنها درمان بیماریه که می تونه فرد رو از شر این مشکل آزاردهنده خلاص کنه. از طرف دیگه، بیشتر از 300 دارو هم می تونن دلیل بدبو شدن دهن باشن، پس اگه داروی خاصی هم مصرف می کنین، در این مورد هم به دکتر تون توضیح بدین. 

در نتیجه، اگه دهن تون بوی بدی میده نباید به خاطر اون خجالت بکشین؛ این مشکل یه فاجعه نیس ! در بیشتر موارد، مراجعه به مطب دندانپزشک واسه رفع این مشکل کافیه. 

 سیمرغ

.

منبع :

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *