تندرستی - پزشکی

5 تکنیک عالی برای رهایی از افسردگی

افسردگی خود به خود رفع نمی شه. علاوه بر کمک گرفتن از دکتر یا تراپیست، این ۵ روش رو هم مورد توجه بذارین تا حس بهتری داشته باشین.
اگه احساس افسردگی می کنین، بهتره کاری واسه مقابله با اون انجام بدین. افسردگی خود به خود رفع نمی شه. علاوه بر کمک گرفتن از دکتر یا تراپیست، این ۵ روش رو هم مورد توجه بذارین تا حس بهتری داشته باشین.

1 – ورزش کنین

هر روز ۱۵ تا نیم ساعت پیاده روی کنین یا برقصید، بدوید یا دوچرخه سواری کنین. آدمایی که افسردگی دارن زیاد دوست ندارن فعالیت کنن. ولی باید خودتون رو مجبور به این کارا کنین. اگه به انگیزه نیاز دارین از دوستتون بخواین شما رو همراهی کنه. وقتی عادت ورزش واسه شما همیشگی شد، مدت زیادی طول نمی کشه که تغییری در روحیه خود حس می کنین. علاوه بر ورزش ایروبیک، حرکات یوگا هم به آرامش حس افسردگی کمک می کنن. در وبسایتای مخصوص یوگا حرکاتی رو پیدا میکنین که می تونین اونا رو در منزل تمرین کنین. دو جنبه دیگه از یوگا ( تمرینات تنفسی و مدیتیشن ) هم به دادن حس بهتر به افراد دپرس کمک می کنن.

2 – با تغذیه خوب به خودتون برسین

افسردگی بر اشتها هم اثر میذاره. البته در افراد جور واجور این موضوع فرق داره، بعضیا اصلاً دوست ندارن چیزی بخورند و بعضیا زیادی غذا می خورن. اگه افسردگی بر اشتهای شما اثر گذاشته، باید به تغذیه خود دقت کنین. تغذیه درست بر روحیه و خلق و خو و انرژی شما اثر داره. میوه، سبزیجات و وعده های غذایی منظمی داشته باشین، حتی اگه احساس گرسنگی نمی کنین، تلاش کنین چیزی بخورین، مثلاً میوه بخورین.

3 –  مشکلات رو شناسایی کنین و زیاد به اونا فکر نکنین

تلاش کنین موقعیتای مشکل زا که افسردگی شما رو بیشتر می کنن بشناسین. اگه میدونید چی شما رو ناراحت می کنه در مورد اون با دوستتون حرف بزنین. حرف زدن روش خوبی واسه آزاد کردن احساسات و گرفتن توجه از طرف دیگرونه. اگه کسی رو ندارین که این چیزها رو به اون بگید، باز کردن سفره دلتون واسه دفتر خاطرات هم گزینه خوبیه.

وقتی درد دل می کنین و افکار و احساسات خود رو بیرون می ریزید، به چیزای مثبت رو می کنین. واسه حل مشکلات اقدامی بکنین. اگه به کمکی نیاز داشتین کمک بخواین. حس رابطه با دوستان و خونواده می تونه افسردگی رو آرامش دهد.

4 – نیمه پر لیوان رو ببینین

افسردگی بر افکار فرد اثر میذاره و باعث می شه که همه چیز منفی، ناامیدکننده و تیره و تار به نظر برسه. اگه افسردگی باعث شده که فقط چیزای منفی رو ببینین، تلاش کنین تا چیزای خوب و مثبت زندگی رو هم ببینین. تلاش کنین اول به یه چیز و بعد به چیزای دیگه فکر کنین. نقاط قوت خود، استعدادها و نعمتایی که دارین واسه خود برشمارید. مهمتر از همه یادتون نره که نسبت به خودتون صبر داشته باشین تا افسردگی تون کم کم درمان شه و از بین بره. درمان افسردگی روند ای زمان بره.


5 – حرف دلتون رو بزنین

وقتی دپرس میشین، حس خلاقیت و سرگرمی و تفریح از کفتون میره. از تخیل تون استفاده کنین، به کارایی مانند نقاشی، طراحی، خیاطی، نویسندگی، رقص، شعر گفتن یا موسیقی بپردازید. این کارا نه فقط استعدادهای شما رو شکوفا می کنن، بلکه حس مثبت شما رو رو می کنن و افسردگی شما کمتر می شه. با دوست یا حیوان خونگی خود بازی کنین یا با هم کار سرگرم کننده ای انجام بدین. چیزای خنده دار پیدا کنین. فیلمای کمدی ببینین. خندیدن به بهتر شدن روحیه کمک می کنه.

منبع : زندگی ایده آل

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *