تندرستی - پزشکی

5 حقیقت در مورد اسکیزوفرنی که باید بدانید | تغذیه سالم

5 حقیقت در مورد اسکیزوفرنی که باید بدونین

اسکیزوفرنی

این داستانای ساختگی عیب و ایرادی رو که درباره بیماریای روانی هست، جاودانه می کنن و لازمه کسی اونا رو برطرف کنه. در این نوشته، بدون هیچ ترتیب خاصی، 5 نکته رو می بینین که باید در مورد اسکیزوفرنی بدونین:

1. ما خشن نیستیم.

تحقیقات زیادی نشون دادن احتمال این که افراد گرفتار به مریضی روانی خیلی بد، قربونی جرمای خشن مجرمان شن، بیش تره. البته، روایتایی که در مورد تیراندازی در مدرسه و قتل عام هستن نشون میدن که تنها افراد گرفتار به بیماریای روانی مرتکب این جنایات می شن. هرچند این افراد ممکنه مریضی روانی داشته باشن، اما شیطان یه جنبه ذاتی مریضی روانی نیس. افراد گرفتار به بیماریای روانی از حساس ترین، خلاق ترین، و مهربون ترین آدمایی هستن که ممکنه ملاقات کنین. هممون فقط تلاش می کنیم که هم با این تصور غلط و هم با چیزایی که در سرتون داریم مقابله کنیم.

2. ما هنوزم آدم هستیم.

این که گرفتار به مریضی روانی هستیم دلیل نمی شه که کم تر از آدم باشیم. ما هنوز و بعضی وقتا عمیق تر از بقیه آدما فکر می کنیم و احساس می کنیم! اگه ما کار عجیب و غریبی بکنیم، خیلی ساده در برابر چیزایی که مغزمون به ما میگه عکس العمل نشون می دیم. ما تنها تلاش می کنیم که پذیرفتنی باشیم، ولی بعضی وقتا ذهن مون ما رو بازی میده و گول مون می زنه. ما اگه بیشتر از شما ترس نداشته باشیم کم تر از شمام هول و هراسی نداریم.

3. اسکیزوفرنی با مشکل تجزیه هویت فرق داره.

این یه تصور غلط بزرگه که اسکیزوفرنی همون مشکل تجزیه هویته. این دو مشکل متفاوت هستن، اما به لطف هالیوود و رسانه ها، مردم تصور می کنن که اسکیزوفرنی و مشکل تجزیه هویت یه چیز هستن. هرچند اسکیزوفرنی در زبون لاتین به معنی “دو ذهن” است اما این بدون معنا نیس که دو شخصیت جور واجور در درون ما هست. ما دیوونگی داریم. و این یعنی جنبه اصلی اسکیزوفرنی، این باوره که ما چیزایی رو می بینیم، می شنویم یا تجربه می کنیم که وجود خارجی ندارن. این حالت خواه هذیون باشه و خواه توهم یا پارانویا، نکته اصلی اینه که ما چیزی رو تجربه می کنیم که واقعا وجود نداره. بعضی وقتا ما این واقعیت رو نمی دونیم و، به خاطر همین، در مورد چیزای جور واجور گیج میشیم.

یک مطلب دیگر:   5 ترفند برای ابروها

4. ما آدمایی از دست رفته و ناامید نیستیم.

مفهومی در میان مردم در داخل و خارج بخش سلامت روانی هست بدین مضمون که اسکیزوفرنی مجازات زندگیه که تواناییای فرد رو محدود می کنه و باعث می شه اون در جامعه کارکرد طبیعی نداشته باشه. اما اسکیزوفرنی چیزی بیشتر از یه مریضی نیس – یه مریضی که می تواینم با اون روبه رو شیم و بر اون پیروز شیم. هرچند ممکنه هیچوقت از شر بعضی از علائم خلاص نشیم، اما درست مانند هر شخص دیگری می تونیم عضوی موثر در جامعه باشیم. این مریضی ممکنه حتی، در تلاش واسه ثابت کردن اشتباه بودن این تصور، ما رو به سمت چیزای دردسرساز بکشونه. قبل از این که ما رو رد کنین و کنار بذارین، بدونین که ما هم می خوایم آدمایی طبیعی باشیم.

5. همه افراد گرفتار، علائم برابری ندارن.

بعضی از افراد فکر می کنن که چند علامت شایع اصلی اسکیزوفرنی در همه افراد گرفتار هست، اما هر شخصی استثنایی و خاص هستش. بعضی ممکنه تنها روان پریشی رو تجربه کنن، در حالی که بقیه ممکنه دچار توهم شن. من تنها دیوونگی، پارانویا، و توهم داشتم. اسکیزوفرنی یه مشکل طیفه، که یعنی چگونگی بروز این مریضی طیف خیلی از احتمالات رو داره. بعضی از علائم این مریضی شایع هستن، اما هر کدوم از ما با دیگری فرق داریم.

کلا، زندگی با اسکیزوفرنی یعنی تلاش واسه حفظ تعادل ظریف بین واقعیت و چیزایی که مغزمون به ما میگه. هممون تموم تلاش مون رو می کنیم که یه زندگی عادی و متعادل داشته باشیم. آخرین چیزایی که باید با اونا کنار بیاییم مفاهیم کهنه و بی اعتبار شده رسانه ها هستش که ما رو هیولایی خشن یا دیوونه ای خطرناک نشون دادن. ما اگه بیشتر از بقیه نخوایم که عادی باشیم، کم تر از بقیه هم دلمون نمی خواد. ما مهربون، حساس، هوشمند، خلاق و عمیقا دلسوز هستیم، پس لطفا برچسبایی که ما رو متفاوت نشون میدن، به ما نچسبونید. ما فقط می خوایم عادی و طبیعی باشیم./ فرادید

.

منبع :

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *