تندرستی - پزشکی

“5 خاصیت آب گوجه فرنگی | سبزیجات”

مریم مرادیان – بخش تغذیه و آشپزی آکا ایران

5 خاصیت آب گوجه فرنگی

یافته های بعضی از تحقیقات نشون دهنده اینه که گوجه فرنگی می تونه از دچار شدن به بعضی سرطانا جلوگیری کنه. آب گوجه فرنگی یکی از انتخابای مناسب واسه کسب خواص این ماده غذاییه. در این مطلب خواصی از آب گوجه فرنگی رو ارائه می دیم تا این نوشیدنی انرژی بخش رو به رژیم غذایی تون اضافه کنین.

گوجه فرنگی منبع لیکوپن

لیکوپن یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های دنیاس. این آنتی اکسیدان در گوجه فرنگی و آب اون هست. یه لیوان آب گوجه فرنگی نزدیک به 50 درصد از نیاز روزانه بدن به لیکوپن رو برآورده می کنه. این آنتی اکسیدان با رادیکالای آزادی که باعث پیری پوست و دچار شدن به سرطان می شن مقابله می کنه. لیکوپن واسه مراقبت از قلب و کاهش کلسترول هم خوبه.

آب گوجه فرنگی منبع ویتامین C

این نوشیدنی شامل ویتامین C فراوانیه. این ویتامین هم به تقویت دستگاه دفاعی بدن و بهبود روند بازسازی زخم ها کمک می کنه. نوشیدن آب گوجه فرنگی اندازه نیاز بدن به ویتامین c رو خوب تأمین می کنه.

آب گوجه فرنگی منبع ویتامین A

ویتامین A هم خیلی در آب گوجه فرنگی پیدا میشه. این نوشیدنی شامل بتاکاروتنه که سلامت چشم ها، استخوانا، دندانا و سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه.

یه لیوان آب گوجه فرنگی نزدیک به 50 درصد از نیاز روزانه بدن به لیکوپن رو برآورده می کنه. این آنتی اکسیدان با رادیکالای آزادی که باعث پیری پوست و دچار شدن به سرطان می شن مقابله می کنه

یک مطلب دیگر:   5 حرکت ورزشی ساده و بسیار مفید | ورزش

گوجه فرنگی منبع ویتامین K

آب گوجه فرنگی شامل ویتامین K است که یکی از ترکیبات مهم واسه جذب کلسیم است. مصرف اون باعث تقویت استخوانا و دندانا می شه.

آب گوجه فرنگی شامل پتاسیم

آب گوجه فرنگی شامل پتاسیمه. این ماده معدنی واسه رشد سلولی و حفظ سلامت عضلات لازمه. به خاطر همین مصرف آب گوجه فرنگی یه نوشیدنی به درد بخور واسه ورزشکارانه.

توجه
* به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این مقاله واسه معرفی خواص آب گوجه فرنگیه و خاصیت درمانی واسه بیماریا رو نداره. یعنی نمی تونه جای داوری تجویز شده به وسیله دکتر رو بگیره. پس اگه از مریضی خاصی رنج می برید، تحت درمان هستین و چیزای دیگه ای به جز اینا با دکتر خود مشورت کنین.
* و نکته دیگری هم که باید مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اینه که این ماده غذایی در طب سنتی دارای طبع سردیه که مصرف زیاد اون ممکنه واسه افراد سردمزاج ایجاد مشکل کنه؛ پس در مصرف اون حد میونه روی رو رعایت کنین. مصلح گوجه فرنگی روغن زیتون است.


.

منبع :

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *