تندرستی - پزشکی

5 بیماریی که دیابت به وجود می آورد

دیابت نوع 2 جزو اون دسته از مریضی هاییه که باید تموم تلاش رو واسه پیشگیری از دچار شدن به اون به کار بست، چون این مریضی باعث بروز بیماریای دیگری می شه. قانون شماره یه پیشگیری از این همه مشکل، کنترل قند خون است. در این صورت خطر بروز دیابت و مشکلات و بیماریای به وجود اومده به وسیله اونم کم میشه. در این مطلب، پنج مریضی که دیابت به وجود می آورد رو میگیم.

1- دیابت و بیماریای قلبی
بیماریای قلبی عروقی اولین عامل مرگ و میر بیماران دیابتی حساب می شه.

دیابت یا همون مرض قند، باعث تجمع کم کم چربیا در بدن می شه. این چربیا هم به جداره رگای خونی چسبیده و باعث بسته شدن اونا می شن. سفت یا نیمه بسته شدن رگای خونی هم دلیلی واسه حمله قلبی هستش.

البته باید بگیم که خطر بروز این مشکل واسه همه برابر نیس. آدمایی که 15 سال یا بیشتر به دیابت گرفتار باشن، بیشتر در خطر سکته قلبی قرار می گیرن.

اگه دیابت باعث بروز مشکلات بینایی یا کبدی و کلیوی شه و یا فرد دیابتی در بین فعالیتای بدنی یا پیاده روی طولانی دچار درد قفسه سینه و پادرد شه، باید بیشتر مراقب باشه.

علاوه بر دیابت، عواملی مانند مصرف دخانیات، فشار خون یا کلسترول خون بالا، سابقه خانوادگی دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی در بروز بیماریای قلبی عروقی نقش داره.

 

واسه کاهش خطر بروز مشکلات قلبی
سیگار رو ترک کنین. ورزش رو وارد برنامه روزانه خود کرده و برنامه غذایی سالم و متعادلی در پیش بگیرین.

دیابت می تونه باعث بسته شدن و یا رشد غیرعادی رگای خونی در شبکیه چشم شه. این مشکل باعث بروز مشکلات بینایی و حتی کوری چشما می شه

2- دیابت و مشکل کلیوی
دیابت اولین دلیل دچار شدن به مشکل کلیویه. دست کم نصف دیابتیا علائم این مریضی رو میدن. فشار خون بالا یا سابقه خانوادگی هم در افزایش خطر دچار شدن به مشکل کلیوی دخالت داره.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که افزایش فشار خون، روند دچار شدن به این مریضی رو سرعت بیشتری میده. بدیش اینه وقتی که مشکلات کلیوی شدید شدن شه، فشار خون رو بالا می بره. در واقع یه دور تسلسل شکل میگیره.

 

واسه کاهش خطر دچار شدن به مشکل کلیوی
اگه فشار خون تون بالاست، حتما به کنترل اون از راه داروهای تجویزی دست به کار شین. لازمه که فشار خون شما 13 روی 8 تنظیم شه. از مصرف مواد غذایی پر از پروتئین دوری کنین و به طور مرتب آزمایش ادرار بدین.

 

3- دیابت و بیماریای عصبی
دیابت یکی از عوامل بروز مشکلات عصبی به نام  نوروپاتی دیابتیه. اگه تجمع چربی ها باعث کاهش قطر رگای خونی شه، امکان آسیب دیدن عصبا بالا میره و در نتیجه سلولا با کمبود اکسیژن و مواد مغذی مواجه می شن. التهاب سلولا یکی دیگه از عواملیه که باعث آسیب عصبا می شه.

نوروپاتی دیابتی باعث بروز نشونه هایی مانند درد، بی حسی یا احساس سوزش در پا یا انگشتان پا، بازوها و انگشتان دست می شه. علاوه بر این، امکان بروز مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع یا یبوست هم زیاد می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مشکلات عصبی روی کارکرد جنسی افراد تاثیر منفی می گذرونه.

واسه کاهش خطر بروز مشکلات عصبی
فشار خون تون رو کنترل کرده و در حد طبیعی نگه دارین. مصرف دخانیات و نوشیدنیای الکلی باعث افزایش خطر دچار شدن به نوروپاتی دیابتی می شه. در نتیجه لازمه که از مصرف اونا دوری کنین.

 

4- دیابت و قطع عضو
دیابت فرد رو در برابر قطع پا قرار میده. باریک و سفت شدن رگای خونی باعث می شه که جریان خون در پایین تنه به درستی انجام نگیره. در نتیجه وقتی که بریدگی یا زخمی در پای فرد ایجاد می شه، بهبود و درمان اون به سختی ممکن می شه.

 

علاوه بر این دیابت با بروز مشکلات عصبی باعث می شه که فرد درد پا رو احساس نکنه. در نتیجه این زخما عفونی و چرکی شده و در آخر منتهی به قطع عضو می شه.

واسه کاهش خطر قطع عضو
هر روز پاهاتون رو تمیز و ضدعفونی کنین. از هر عملی که باعث بروز کوچیک ترین زخم یا خراشی در پاها می شه، مانند پا برهنه راه رفتن، دوری کنین. با مشاهده هر نوع مشکل و یا احساس دردی به دکتر مراجعه کنین.

 

5- دیابت و از دست دادن بینایی

دیابت می تونه باعث بسته شدن و یا رشد غیرعادی رگای خونی در شبکیه چشم شه. این مشکل باعث بروز مشکلات بینایی و حتی کوری چشما می شه. بدیش اینه افراد دیابتی بیشتر در خطر بیماریای جدی چشما مانند آب مروارید و چیزای دیگه ای به جز اینا قرار می گیرن.

واسه کاهش خطر بیماریای چشمی
هر سال، سلامت چشم هاتون رو با مراجعه به چشم دکتر بررسی کنین. حتما قند خون تون رو با دقت کنترل کنین و در حد طبیعی نگه دارین. حواستون به کلسترول و فشار خون تون هم باشه.

حواستون باشه این شمائید که باید مریضی تون رو تحتِ کنترل داشته باشین، نه اینکه اختیارتون رو دست مریضی بدین. در آخر براتون آرزوی سلامتی و خوشبختی داریم. 

فاطمه مهدی پور

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *