تندرستی - پزشکی

“5 بیماری مرگباری که نمی شناسیم “

زینب حکیمی – بخش سلامت آکا ایران

بیماریای طولانی کبدی

کبد مسئول تعدادی از عملکردهای حیاتی بدنه، از دور کردن مواد زائد و سموم از بدن گرفته  تا جذب ویتامینا، مواد مغذی و انرژی از غذاهایی که می خورید.

مریضی طولانی کبدی با عنوان سیروز اسمشه که از کار افتادگی کم کم کبد رو به دنبال می آورد. نشونه های سیروز کبدی شامل احساس ضعف و یا خستگی، کاهش اشتها، تهوع و نفخه.

ویروسایی مثل هپاتیت، نوشیدن مواد الکلی و بعضی مشکلات و یا عفونتا می تونن موجب ابتلای کبد به مریضی سیروز شن .

در حالیکه شما نمی تونین از خودتون در برابر بعضی عوامل خطر مراقبت کنین، اما می تونین در نظر گرفتن وزن و تغذیه مناسب، ورزش کردن و ترک نوشیدنیای الکلی از کبدتون در برابر مریض شدن مراقبت کنین. اینا راه هایی هستن که درستی اونا ثابت شده.

مریضی طولانی تنفسی تحتانی

مریضی انسداد طولانی ریوی یاCOPD  بیماریه که شاید شما قبلا اونو با نام مریضی طولانی تنفسی تحتانی می شناختین.

COPD یه اصطلاح کلی واسه تعدادی از بیماریای مربوط به ریه  از جمله آمفیزم و برونشیته. شما شاید می تونین حدس بزنین که بزرگ ترین عامل خطر برایCOPD  ، سیگار کشیدنه. سیگار کشیدن می تونه باعث بدتر شدن و یا دچار شدن بهCOPD شه، اما خبر خوب اینکه تحقیقات نشون میده ترک سیگار در هر سنی می تونه موجب حفظ سلامتی ما شه.

دیابت یعنی نبود توانایی بدن در کنترل اندازه قند خون. نبود کنترل این مریضی می تونه موجب بروز مشکلات قلبی، آسیبای عصبی، بیماریای کلیوی و یا دیگر مشکلات کشنده شه

شایع ترین علامت این مریضی، تنگی نفس است. اما از اونجا که این مریضی به کندی پیشرفت می کنه، امکان داره متوجه تغییر تنفس خود نشید و به خاطر همین این مریضی بیشتر تا مراحل پایانی تشخیص داده نمی شه.

اگه احساس می کنین دچار مشکلی در نفس کشیدن شدین، حتما به دکتر مراجعه کنین و از اون بخواین وضعیت سلامتی شما رو بررسی کنه. با دمیدن چند ثانیه ای در درون یه وسیله خاص، خیلی راحت میشه به وجود یا نبود وجود مشکل طولانی تنفسی فهمید.

دیابت

دیابت یعنی نبود توانایی بدن در کنترل اندازه قند خون. نبود کنترل این مریضی می تونه موجب بروز مشکلات قلبی، آسیبای عصبی، بیماریای کلیوی و یا دیگر مشکلات کشنده شه.

دیابت به دو شکل نوع 1 و 2 هست. تعداد کمی از آدما به دیابت نوع یه گرفتار هستن که یه مریضی خودایمنیه و بدن نمی تونه در اون انسولین تولید کنه. دیابت نوع دو گریبانگیر تعداد خیلی از مردمه (حدود درصد مبتلایان به دیابت، درگیر نوع 2 اون هستن). در این حالت بدن دیگه قادر به به کار گیری انسولین تولیدشده در لوزالمعده نیس.

مشکل بسیار جدی در مورد این بیماران اینه که در بعضی کشورای جهان تقریبا از هر 4 نفر یه نفر از مریضی خود آگاه نیس. علائم اولیه دیابت شامل تکرر ادرار، احساس تشنگی، خستگی مفرء مشکلات بینایی و احساس گرسنگی حتی وقتی که شما در حال غذا خوردنین، هستش.

یک مطلب دیگر:   5 بیماری که باعث ریزش موها می شود

در حالیکه دچار شدن به دیابت نوع یه به دلیل بعضی جهشای ژنی و البته وجود بعضی فاکتورهای محرکه، دیابت نوع دو بیماریه که شما می تونین با پیروی از یه الگوی درست زندگی از بروز اون جلوگیری کنین.

مصرف یه رژیم غذایی سالم و حفظ وزن مناسب احتمال دچار شدن به مریضی دیابت نوع 2 رو کم می کنه. حتی اگه شما در مرحله "پیش دیابت" تشخیص داده شدین، می تونین با برداشتن گامای درست از دچار شدن به این مریضی جلوگیری کنین و یا بروز اونو به تعویق بندازین.

ذات الریه

آنفلوانزا اشاره به یه گروه از ویروسایی داره که موجب بیماریای جور واجور تنفسی می شن.

در بیشتر افراد سالم، دچار شدن به آنفلوآنزا تو یه به بستر افتادن چند روزه و تب و لرز خلاصه می شه. اما واسه هرکسی که دچار مریضی از مشکل کلیوی و خونی گرفته تا مریضی قلبی است، دچار شدن به انفلوآنزا می تونه منتهی به بروز مشکلات مرگباری شه.

آدمایی که سیستم ایمنی ضعیف دارن، بیشتر در خطر سپتمی سمی قرار دارن. اما در هر صورت، هر عفونت درمان نشده ای می تونه به سپتمی سمی ختم شه

اگه شما به ضعف سیستم ایمنی و یا هر مریضی دیگه دچار باشین، آنفلوآنزا هم می تونه به عفونت ریوی به نام ذات الریه منجر شه.

بهترین رو ه واسه جلوگیری از این ویروس مخصوصا در بیماران خاص، تزریق واکسن آنفلوآنزا در هر ساله. هم اینکه افراد سالمی که در خطر سینه پهلو یا ذات الریه هستن، هم بهتره به دکتر مراجعه کنن.

سپتی سمی (عفونت خون)

سپتی سمی یه شکل از عفونت خونه و معمولا بر آدمایی اثر میذاره که خودشون الان به یه مریضی دیگه دچار هستن. سپتی سمی معمولا به شکل یه عفونت در بخش دیگری از بدن مانند ریه ها، دستگاه ادراری، پوست و یا کلیه شروع می شه که عفونت در آخر به جریان خون وارد شده و جواب گسترده سیستم ایمنی به اون موجب ایجاد لخته خون و مشکل عضو می شه.

آدمایی که سیستم ایمنی ضعیف و یا مشکل سلامتی دیگری دارن، بیشتر در خطر سپتمی سمی قرار دارن. اما در هر صورت، هر عفونت درمان نشده ای می تونه به سپتمی سمی ختم شه.

شما نمی تونین کار زیادی واسه جلوگیری از سپتیسمی انجام بدین، اما می تونین بعضی علائم این مریضی رو جدی بگیرین. تب یهویی، لرز، تنفس تند و افزایش ضربان قلب همه نشونه های اولیه از سپتی سمی هستن. از اونجا که علائم این مریضی به بیماریای  سرماخوردگی و آنفلوآنزا مثل س، تشخیص اون در مراحل اولیه سخت هستش.

سالمندان و افراد مریض و دارای مشکلات سلامتی مانند آنایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن،  نباید از این علائم چشم پوشی کنن و باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کرده و مراحل درمان رو شروع کنن.


.

منبع :

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *